امانوئل ریوا بازیگر فرانسوی درگذشت

10بهمن1395 0
بازيگر فرانسوي فيلم «عشق» كه براي اين فيلم نامزد اسكار شده بود در 89 سالگي درگذشت.

به نقل از آسوشيتدپرس، امانوئل ريوا ستاره فرانسوي سينما و بازيگر صحنه تئاتر كه به عنوان بهترين بازيگر زن در سال 2013 نامزد دريافت جايزه اسكار شده بود در 89 سالگي درگذشت.

ريوا ديشب در كلينيكي در پاريس و پس از يك دوره طولاني بيماري جان باخت.

مدير هنري او آن آلوارس اين خبر را در اختيار آسوشيتدپرس قرار داد.

ريوا براي بازي در فيلم «عشق» ساخته ميشل هانتكه نامزد دريافت جايزه اسكار شده بود. در اين فيلم ريوا هم‌بازي ديگر ستاره فرانسوي ژان-لويي ترينتان بود و فيلم در نهايت به عنوان بهترين فيلم جايزه اسكار را از آن خود كرد. اين دو در فيلم در نقش يك زوج سالخورده نقش آفريني كرده بودند كه پس از سكته شديد يكي، ديگري بايد بار رنجي را كه او مي‌برد، تحمل كند. اين فيلم در جشنواره فيلم كن نيز موفق به دريافت نخل طلاي كن شده بود.

آن سال جنيفر لارنس به عنوان بهترين بازيگر زن جايزه اسكار را براي بازي در فيلم «دفترچه اميدبخش» دريافت كرد.

اين بازيگر از 60 سال سابقه فعاليت هنري برخوردار و تا پايان تابستان مشغول ادامه فعاليت‌هاي خود بود. آخرين فيلم او با عنوان «آلما» در ايسلند ساخته شد و در جشنواره فيلم رم به نمايش درآمد.

اين بازيگر در 26 سالگي از بخش روستايي فرانسه راهي پاريس شد و به اميد بازيگر شدن همه هدف خود را بر همين امر استوار كرد. او با بازي در فيلم «هيروشيما عشق من» در سال 1959 شهرت جهاني كسب كرد. اين فيلم رمانس رابطه بين يك بازيگر فرانسوي ويك آرشيتكت ژاپني را روايت مي‌كرد كه آلن رنه به عنوان پيشگام موج نوي فرانسه ساخت آن را برعهده داشت و مارگريت دوراس فيلمنامه آن را نوشته بود. اريك رومر اين فيلم را به عنوان مهمترين فيلم پس از جنگ و اولين فيلم مدرن در دوران سينماي پس از دوران صامت شناخته است.

ريوا با كارگردان‌هاي جوان و كليدي سينماي فرانسه كار كرد كه ژيلو پونته‌كورو و ژان پي‌ير ملويل از جمله آنها بودند. او برنده جايزه جشنواره فيلم ونيز در سال 1962 بود.   

اين بازيگر در طي دوران كاري‌اش در فيلم‌هاي مهم و نمايش‌هاي تاثيرگذار و ماندگار نقش‌آفريني كرد كه همكاري با كريستوف كيشلوفسكي در «سه رنگ: آبي» در سال 1993 و بازي در فيلم ژولي دلپي در سال 2011 از جمله آنها بود. او سال 2012 در حالي كه 85 سال داشت، يك بار ديگر در سطح جهاني مطرح شد و اين را با فيلم «عشق» كسب كرد. او براي اين فيلم جايزه بهترين بازيگر زن بفتا را دريافت كرد و در هشتاد و ششمين سالگرد تولدش در مراسم اسكار حضور يافت. هر چند او اين جايزه را از دست داد، اما فيلم به عنوان بهترين فيلم خارجي زبان انتخاب شد.

ريوا هرگز ازدواج نكرد و فرزند نيز نداشت و در نهايت دوران بيماري سرطان را هم خيلي شخصي طي كرد.

او از بازي در «عشق» بسيار خوشحال بود و در اين باره گفت: نمي‌توانم بگويم چقدر از اين فيلم خوشحال هستم. كاملا خوشحال...

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز