نویسنده «جن‌گیر» درگذشت

25دي1395 0
ويليام پيتر بلتي نويسنده فيلم «جن گير» ساخته ويليام فريدكين در 89 سالگي درگذشت.

به نقل از ورايتي، ويليام پيتر بلتي رمان‌نويس و برنده جايزه اسكار براي فيلمنامه نويسي و يكي از مشهورترين نويسندگان براي خلق فيلم ترسناك «جن‌گير» كه كارگردان دو فيلم نيز بود، در 89 سالگي درگذشت.

وي كه ساخت دو فيلم «نهمين تركيب» و «جن‌گير3» را در كارنامه داشت در مريلند چشم از جهان فروبست.

ويليام فردكين كارگردان «جن گير» در توييتري كه ديروز جمعه منتشر كرد، نوشت: ويليام پيتر بلتي، دوست عزيز و برادري كه خالق «جن‌گير» بود درگذشت.

بلتي با رمان «جن گير» در سال 1970برابر 57 هفته در فهرست پرفروش‌هاي نيويورك تايمز بافي ماند و در نهايت در سال 1973 فيلمي با اقتباس از آن به كارگرداني ويليام فردكين راهي پرده‌هاي نقره‌اي شد. اين فيلم نه تنها با موفقيتي چشم‌گير در باكس آفيس روبه رو شد و ماه‌ها در سينماها به نمايش درآمد بلكه نامزد اسكار براي بهترين فيلم شد كه براي اولين بار بود كه فيلم ترسناك نامزد كسب جايزه در اين بخش مي‌شد و در نهايت جايزه فيلمنامه اقتباسي را براي بلتي دريافت كرد.

الن برستين، ماكس فون سيدو، جيسون ميلر، لي جي كاب و ليندا بلر بازيگران اين فيلم بودند.

داستان فيلم در جرج تاون در حومه واشنگتن دي سي مي‌گذرد. كريس مك‌نيل، بازيگر زن تلويزيون، نگران سلامت دخترش، رِيگِن، است كه دچار تشنج شديد شده و در نهايت به كريس پيشنهاد مي‌كنند از يك جن‌گير كمك بگيرد. پدر مِرين به خانه? كريس مك‌نيل مي‌رود و به‌همراه پدر كاراس جن‌گيري را شروع مي‌كنند. در اين مراسم سخت و طاقت‌فرسا، پدر مِرين جان خود را از دست مي‌دهد و پدر كاراس در نهايت، به قيمت جان خودش، اهريمن را از بدن ريگن خارج مي‌كند.

سريالي تلويزيوني بر مبناي اين داستان از سپتامبر 2016 در شبكه فاكس به نمايش درآمده است.

بلتي وقتي اين فيلمنامه را نوشت در فيلمنامه نويسي كاملا باتجربه بود و با بليك ادواردز در شماري از فيلم‌ها همكاري كرده بود كه دو كمدي «پلنگ صورتي» و ادامه‌اي بر «شات در تاريكي» از جمله آنها بود. «گان» اقتباسي از «پيتر گان» نيز سريالي بود كه او با همكاري ادواردز فيمنامه‌اش را نوشت.  در فيلم «ليلي عزيز» يك درام رامانتيك نيز كه او آن را با همكاري ادواردز نوشت، جولي اندروز و راك هادسن بازي كردند.

كمدي سياسي«جان گلدفارب، لطفا بيا خانه!» با بازي شرلي مك‌لين نيز فيلم ديگري بود كه با اقتباس از رماني به همين نام از بلتي ساخته شد.

بلتي در ساخت فيلم دوم «جن‌گير» در سال 1977 نقشي نداشت؛ فيلمي كه با نقدهاي منفي زيادي نيز روبه رو شد.

اين نويسنده اصليتي لبناني داشت و در نيويورك از والديني مهاجر از لبنان متولد شد.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز