نگاهی به رقبای اصغر فرهادی در گلدن گلوب 2017/ نظر كارگردانان چیست

19دي1395 0
در مراسمي كه ديشب در لس‌آنجلس برگزار شد پنج كارگردان نامزد بخش فيلم خارجي زبان از فيلم‌هايي كه ساخته‌اند، نظرشان درباره گلدن گلوب و احساس‌شان سخن گفتند.

به نقل از سايت گلدن گلوب، سمپوزيوم فيلم خارجي زبان گلدن گلوب به عادت سال‌هاي پيش يك  شب پيش از برگزاري مراسم اهداي جوايز در سينماي تاريخي مصر در هاليوود برگزار شد. در اين مراسم سازندگان پنج فيلم نامزد دريافت اين جايزه از ايران، فرانسه، هلند، آلمان و شيلي شركت كردند و در برابر خبرنگاران از ويژگي‌هاي فيلم خود سخن گفتند.

در اين برنامه ايزابل هوپر بازيگر اصلي فيلم «او» نامزد دريافت جايزه از فرانسه، گائل گارسيا برنال بازيگر فيلم «نرودا» در كنار كارگردان‌هاي اين پنج فيلم شامل پل ورهوفن سازنده فيلم «او»، اودا بنيامينا سازنده فيلم «الهه‌ها»، مارن آده سازنده فيلم «توني اردمان» و پابلو لارين سازنده فيلم «نرودا» در كنار اصغر فرهادي سازنده فيلم «فروشنده » از ايران حضور داشتند.   

نگاهي به پنج فيلم و دستاوردهاي آنها و نيز نگاه كارگردان‌هاي آنها، ساعاتي پيش از معرفي نام برنده گلدن گلوب 2017، خالي از لطف نيست.

او (Elle)/ محصول فرانسه و آلمان

كارگردان: پل ورهوفن/ بازيگر: ايزابل هوپر

پل ورهوفن كارگردان اين فيلم درباره آن در سمپوزيوم ديشب گفت: اين فيلم خيلي فرانسوي است اما اندكي از زاويه ديد آمريكايي نيز روايت مي‌شود و ما مي‌دانيم آغاز فيلم براي ادامه آن تعيين كننده است.

وي به ستايش از بازيگر اصلي فيلم نيز پرداخت و گفت: فكر نمي‌كردم هيچ كس ديگري بتواند مثل ايزابل هوپر اين بدترين لحظه زندگي را نشان دهد. او عالي بازي كرد و من هرگز چنين چيزي نديده بودم.

اين كارگردان كه به عنوان رييس هيات داوران بخش رقابتي جشنواره برلين امسال انتخاب شده بازگشتش به آمريكا و حضورش به عنوان يكي از نامزدهاي گلدن گلوب را عالي خواند.

خلاصه داستان: يك زن ميان‌سال كه مدير اجرايي پول‌دار بازي‌هاي كامپيوتري است در منزلش مورد حمله فردي ناشناس قرار مي‌گيرد. او به قصد انتقام جلو مي‌رود و در نهايت روشن مي‌شود كه او دختر چارلز لبلانك، قاتل زنجيره‌اي دهه 70 است كه پشت ميله‌هاي زندان به سر مي‌برد.

اين فيلم تريلري روان‌شناسانه است كه بر مبناي رمان «اوه...» نوشت? فيليپ جيان نويسنده فرانسوي ساخته شده است. اين كتاب سال 2012 منتشر شد و جايز انترايه را دريافت كرد. پل ورهوفن كارگردان آلماني-هلندي 78 ساله و سازند? فيلم پرسروصداي غريز? اصلي (1992)، ده سال پس از ساخت آخرين فيلم‌اش كتاب سياه (2006) دوباره به دنياي فيلمسازي برگشته است.

«توني اردمان» (Toni Erdmann)/ محصول آلمان

كارگردان: مارن آده/ بازيگران: پيتر زيمونيشك، زاندرا هولر

مارن آده در مراسم ديشب گفت: برايم فوق‌العاده است كه در اين جمع حضور دارم. مي‌خواستم فيلمم بيشتر كمدي باشد و وقتي فيلمبرداري را شروع كرديم فيلم بيشتر جدي شد و با وجود اين كه باز هم مي‌خواستم كمدي باشد اما به اين نتيجه رسيديم كه مي‌تواند هر دو جنبه اين شخصيت را داشته باشد و وقتي ديگران فيلم را پذيرفتند به اين نتيجه رسيدم كه اين نگاه جواب داده است. امسال فيلم هاي خيلي خوبي در اين بخش حضور دارند و مفتخرم كه يكي از آنها هستم.

خلاصه داستان: مردي مسن، پس از آنكه دخترش را بيش از حد جدي مي‌يابد، دست به يك بازي شوخي با او مي‌زند!‌

اين فيلم يكي از فيلم‌هاي بخش رقابتي جشنواره كن 2016 بود و به عنوان نماينده آلمان در بخش فيلم خارجي زبان اسكار هشتاد و نهم پذيرفته شد و تاكنون جوايز متعددي از جشنواره‌هاي سينمايي دريافت كرده است.  

«فروشنده» (The Salesman)/ محصول ايران

كارگردان: اصغر فرهادي/ بازيگران: شهاب حسيني، ترانه عليدوستي، بابك كريمي

اصغر فرهادي در مراسم ديشب گفت: خيلي خوشحالم چون براي سومين بار اينجا هستم و درباره اين فيلم فكر مي‌كنم كمي پيچيده است و داراي جزييات بيشتر داخلي براي درك فيلم است. اين را خودم مي‌دانم اما بسيار خوشحالم كه به عنوان نامزد انتخاب شده‌ام. من اين مراسم را خيلي دوست دارم و گلدن گلوب برايم مانند يك خانواده است. هر بار كه اين جا بوده‌ام از اين كه فيلمم ديده مي‌شود و عضوي از اين خانواده هستم احساس خوشحالي مي‌كنم.

خلاصه داستان: فروشنده روايتگر داستان زوج جواني است كه در حال اجراي نمايشنامه مرگ فروشنده نوشته آرتور ميلر هستند. رابطه آنها پس از نقل مكان به خانه‌اي كه پيشتر زني به نام آهو در آن ساكن بود، به خشونت كشيده مي‌شود.

«فروشنده» در جشنواره فيلم كن 2016 در بخش رقابتي حضور داشت و برنده جايزه بهترين فيملنامه‌ غيراقتباسي براي اصغر فرهادي و بهترين بازيگر مرد براي شهاب حسيني شد.

«الهه‌ها» (Divines)/ محصول فرانسه و قطر

كارگردان: اودا بنيامينا/ بازيگران: اولايا آمامرا و دبرا لوكوموتا

اودا بنيامينا در مراسم ديشب گفت: فيلم من درباره زندگي روحي و زندگي درون خود است و مبارزه عليه خود، نه عليه ديگري. حضور در گلدن گلوب و در اين جمع متخصص عالي است و حضور در اين جا فرصتي عالي براي زني مثل من است كه بتوانم فيملم را به حهان نشان دهم.

خلاصه داستان: داستان فيلم درباره دنيا دختري نوجوان است كه در شانتي تاون در پاريس با مادرش زندگي مي‌كند. او و بهترين دوستش ميمونا براي پول درآوردن كلاهبرداري مي‌كنند، از سوپرماركت‌ها دزدي مي‌كنند و كالاها را در خيابان‌ها دوباره مي‌فروشند. اين دو دختر يك جاي مخفي هم دارند و آن تماشاي رقص در يك سينماي محلي است. اين دخترها در مدرسه هم دنياي خاص خود را دارند و هر يك به نوعي به دنبال درآوردن پول هستند و به راه‌هايي فكر مي كنند كه نمي تواند امنيت آنها را تضمين كند.

فيلم اين كارگردان 36 ساله در بخش دوهفته كارگردان‌ها در جشنواره كن 2016 به نمايش درآمد و فيلم جايزه دوربين طلاي جشنواره كن را برد. اين فيلم همچنين برنده جشنواره فيلم بين المللي تورنتو در بخش ديسكاوري بود.

«نرودا» (Neruda)/ محصول شيلي، آرژانتين، فرانسه، آمريكا و اسپانيا

كارگردان: پابلو لارين/ بازيگران: گائل گارسيا برنال، لوييس ژنكو

خلاصه داستان: پابلو نرودا شاعر كمونيست و سناتور مشهور شيليايي پس از انتقاد از رييس جمهور خشونت‌گراي كشورش، در سخنراني كنگره در سال 1948 با مشكلات زيادي روبه رو مي شود. او دستگير و با رييس فاشيست‌ها درگير مي‌شود.

لارين كارگردان اين فيلم در مراسم ديشب درباره فيلمش «نرودا» گفت: سعي كردم تا از فيلمي زندگينامه‌اي دور شوم و راهي براي نشان دادن شخصيت پابلو نرودا پيدا كنم. فيلم تنها درباره او نيست درباره شرايطي كه وي در آن زندگي مي‌كرد و آثارش را خلق مي‌كرد هم است. حضور در اينجا باعث مي‌شود مردم بيشتري بروند و فيلم را ببينند و اين مايه هيجان مي‌شود.

اين فيلم در دو هفته كارگردان‌هاي جشنواره كن 2016 به نمايش در آمد و به عنوان يكي از نامزدهاي بهترين فيلم خارجي در اسكار هشتادو نهم نامزد شده است.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز