آیا 2016 بهترین سال تولید انیمیشن بوده است/فروش بالا در باكس آفیس

08دي1395 0
سال 2016 شماري از بهترين انيميشن‌ها ساخته و اكران و با اقبال وسيعي هم روبه روشدند اما آيا مي‌توان گفت اين سال از نظر توليد انيميشن بهترين سال بوده است؟

به نقل از اسوشيتدپرس، كاملا ممكن است كه بتوان چنين ادعايي را مطرح كرد. در واقع با گذاشته شدن ركورد انتخاب 277 انيميشن بلند در بخش انيميشن هشتاد و نهمين جايزه اسكار و رقابت سخت و جدي در كسب جوايز آني، مي‌توان گفت سال 2016 سالي موفق و استثنايي از نظر توليد محصولات انيميشن بود.

در واقع بزرگ‌ترين استوديوهاي فيلم هر يك چند محصول قوي روانه بازار كردند و با همين محصولات در شب اهداي مراسم اسكار چشم به اعلام برترين فيلم سال دارند. «زوتوپيا»، «موآنا»، «كوبو و دو رشته سيم»، «بخوان» و «در جستجوي دوري» از جمله فيلم‌هايي هستند كه بيشترين توجه را نصيب خود ساختند اما در وراي همه تحسين‌هاي منتقدان، چند اثر ديگر نيز هستند كه از سوي استوديوهاي اصلي به بازار آمده‌اند و در باكس آفيس موفق بودند كه «كونگ فو پاندا ?»، «ترول‌ها» و «زندگي مخفي حيوانات خانگي» از جمله آنها هستند. در حالي كه «انگري بردز» نيز توجه منتقدان را جلب نكرد اما در گيشه موفق بود و 350 ميليون دلار در باكس آفيس فروخت و اعلام كرد ادامه‌هاي آن را روانه بازار مي‌كند.
اما اين تنها آمريكا نبود كه بهترين انيميشن‌هاي سال را توليد كرد و چندين انيميشن خارجي چون «زندگي من به عنوان يك كدو سبز» از سوييس با اقبال زيادي روبه‌رو شد و نامزد دريافت جايزه گلدن گلوب هم شد. «اسم تو» از ژاپن نيز موفق ظاهر شد و «راه طولاني شمال» از فرانسه و «آوريل و جهان فوق‌العاده» از فرانسه نيز با تحسين زيادي روبه رو شدند.
برخي از فيلم‌هاي انيميشن نيز با الهام از كتاب‌ها توجه زيادي دريافت كردند. «شازده كوچولو» اقتباسي از كتاب محبوب اگزوپري با استفاده از تكنيك‌هاي چندگانه انيميشني ساخته شد و «لاك پشت سرخ» بدون ديالوگ پيش تاخت و «ميس هوكوساي» يك انيميشن زندگينامه‌اي و البته «ميهماني سوسيسي» كه بهترين انيميشن با بهترين گروه صداپيشگان براي بزرگسالان بود، در همين سال راهي پرده‌هاي نقره‌اي شدند.

در اين ميان نمي‌توان فيلم‌هايي را كه با استفاده از انيميشن ساخته شدند ناديده گرفت، حتي اگر در زمره انيميشن جاي نگيرند. مهم‌ترين اين فيلم‌ها «كتاب جنگل» بود. «برج» و «زندگي انيميشني» نيز دو فيلم مستند درباره تاثير بزرگ اين سبك بودند.

در عين حال درست نيست اگر گفته شود امسال تنها سالي بود كه چندين اثر به يادماندني توليد شد، كما اين كه سال 2009 «كرولاين»، «آقاي فاكس شگفت‌انگيز»، «بالا»، «پرنسس‌ها» و «قورباغه» را داشت و سال 2001 سال توليد «شركت هيولاها»، «شرك»، «شهر اشباح» و «جيمي نوترون» بود و سال 1999 «داستان اسباب بازي‌هاي 2»، «غول آهنين» و «ساوت پارك: بزرگ‌تر، بلندتر و كوتا نشده» توليد شد. با اين حال آن سال ها به گستردگي سال 2016 نيستند و مي‌توان به جرات گفت 2016 بهترين سال از نظر توليد محصولات انيميشن بود، تا سال بعد كه چه پيش آيد.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز