برندگان و بازندگان باكس آفیس در سال 2016

05دي1395 0
سال 2016 سالي پر از جنجال و هياهو و عدم اطمينان بود و حداقل اين فيلم‌ها بودند كه مي‌توانستند در جريان رقابت‌هاي تند سياسي آمريكا، نقطه تنفسي براي مردم ايجاد كنند.

به نقل از آسوشيتدپرس، در اين ميان فيلم‌هاي خوب انيميشن در باكس آفيس نيز درخشيدند و با قرار  گرفتن «در جستجوي دوري» در مكان نخست به عنوان ابرقهرمان امسال، جايگاه خود را ثابت كردند. فيلم‌هاي تيره‌تر كمدي بزرگسالانه اي چون «ددپول» و «جوخه خودكشي» و فيلم‌هاي خانوادگي‌تري چون فرانشيزهاي «هري پاتر» و «جنگ ستارگان» نيز قطعا فيلم‌هايي هستند كه مورد توجه زيادي واقع شدند.

اما اگر قرار باشد فهرستي از بزرگ‌ترين برندگان و بازندگان سال 2016 داشته باشيم مي‌توان در يك فهرست چنين آنها را معرفي كرد:

برنده: جهان شگفت انگيز ديزني

خالق ميكي ماوس سال خوبي را پشت سر گذاشت. پنج بخش اين استوديو (شامل ديزني، مارول، پيكسار، والت ديزني انيميشن ولوكاس فيلم) با برنامه‌ريزي مشترك خود در فهرست پردرآمدترين كمپاني در باكس آفيس 2016 جاي گرفتند و «در جستجوي دوري» با فروش 486 ميليون دلاري در راس باكس آفيس آمريكا قرار گرفت. «كاپيتان آمريكا: جنگ داخلي» در مكان دوم قرار گرفت و 408 ميليون دلار فروخت و «كتاب جنگل»، «ددپول»، «دكتر استرنج»، «موآنا» و «سركش» جايگاه‌هايي عالي به خود اختصاص دادند. از نظر جهاني والت‌ديزني حتي بهتر از بازار داخلي آمريكا ظاهر شد و در ماه دسامبر به عنوان نخستين استوديو در طول تاريخ توانست از مرز فروش 7 ميليارد دلار در يك سال در باكس آفيس جهان عبور كند.

برنده: «لالالند»

فيلم موزيكالي كه با بازي رايان گاسلينگ و اما استون ساخته شد بزرگ‌ترين برنده فستيوال‌هاي سينمايي پاييز بود و اكران خود را با نمايش محدودي در ماه دسامبر شروع كرد تا بتواند در رقابت اسكار حضور داشته باشد. اين فيلم به صورت گسترده از روز كريسمس اكران خود را شروع مي كند.

بازنده: فيلم‌هاي بازي‌هاي ويديويي

فيلم‌هايي كه با الهام از بازي‌هاي ويديوي ساخته شدند امسال زياد در فهرست برنامه‌ها جاي داشتند اما چندان موفق ظاهر نشدند. «وارگرافت» و «راچت و كلنك» هر دو در باكس آفيس شكست خوردند و «هارد كور هنري» نيز كه برمبناي يك بازي اول شخص تيراندازي ساخته شد يكي ديگر از بازندگان بود. هنوز براي اظهار نظر كردن درباره فيلم «كيش يك آدمكش» كه دسامبر اكران مي‌شود زود است اما با توجه به نقدهايي كه درباره اقتباس سينمايي از اين فيلم نوشته شده به نظر مي‌رسد با كار متفاوتي روبه رو شويم.

تنها فيلم «انگري بردز» كه با الهام از يك بازي به همين نام ساخته شد در گيشه 2016 موفق ظاهر شد. با اين حال به نظر نمي‌رسد هاليوود در اين زمينه قصد متوقف شدن داشته باشد و بيش از 50 فيلم با اقتباس از بازي‌هاي ويديويي را در برنامه ساخت دارد. يك دليل اصلي براي سماجت در ساخت اين فيلم‌ها اين است كه اين فيلم‌ها در بازار بين‌المللي خوب مي‌فروشند. همانطور كه «واركرافت» در بازار خارج از آمريكا موفق عمل كرد.  

برنده: جهان‌هاي گسترش يافته از فيلم‌هاي قبلي

ساخت فرانشيز سينمايي بدون وجود شخصيت‌هاي فيلم قبلي آيا مي‌تواند موفق ظاهر شود؟ امسال كمپاني برادران وارنر توانست اين كار را بكند. لوكاس فيلم هم در اين زمينه موفق ظاهر شد. معرفي شخصيت‌هاي جديد براي ادامه «جنگ ستارگان» در فيلم «سركش» و فيلم «جانوران شگفت‌انگيز و زيستگاه‌هاي آنها» كه در جهان داستاني «هري پاتر» بدون حضور شخصيت‌هاي اصلي آن ساخته شد، نشان دهنده اين موفقيت بود. اين دو فيلم تاكنون در بازار داخلي 172 ميليون و 208 ميليون فروش كرده‌اند و البته فروش شان ادامه نيز دارد. اين در حالي است كه مخاطبان نيز خوشحال اند كه گوشه‌هاي جديدي از دنيايي را كه تجربيات خوبي از آن داشتند كشف مي‌كنند، حتي اگر بدون حضور لوك اسكاي‌واكر يا هري پاتر باشد.

بازنده: ويل اسميت

كمتر از يك دهه پيش ويل اسميت يك تنه مي‌تاخت و حضورش عامل موففيت فيلم‌هايي چون «من افسانه‌ام» و «هنكاك» بود كه بيش از 200 ميليون دلار در باكس‌آفيس فروش مي‌كردند. او حالا تلاش دارد تا موفقيت خودش را دوباره زنده كند. با وجود موفقيت «جوخه خودكشي» در باكس آفيس؛ بازي چشم‌گير او در نقش ددشات در ميان سروصداي ناشي از نقدهاي منفي ناديده گرفته شد و فيلم «زيبايي جانبي» در فصل جوايز سينمايي نه تنها موفق نشد كه نقدهاي منفي زيادي هم گرفت و تاكنون تنها 8 ميليون دلار در باكس آفيس فروخته است. اين در حالي است كه ادامه «روز استقلال» هم بدون حضور او جلوي دوربين رفته است.

برنده: انيميشن‌هاي غيراقتباسي

بيش از هر زمان ديگري، استوديوهاي ساخت فيلم علاقه‌اي ندارند براي ساخت فيلم‌هايي كه ادامه يا فرانشيزي از فيلم‌هاي پرفروش قبلي نيستند، سرمايه‌گذاري كنند اما در دنياي انيميشن اين وضعيت متفاوت است. انيميشن‌هاي غيراقتباسي و جديد امسال بسيار مورد توجه واقع شده‌اند و «زندگي اسرارآميز حيوانات خانگي» با فروش 368 ميليون دلار، «زوتوپيا» با فروش 341 ميليون دلار، «موآنا» با فروش 165 ميليون دلار و «مهماني سوسيسي» با فروش 97 ميليون دلار در حالي كه با بودجه 19 ميليون دلاري ساخته شد، نمونه‌هاي پيشبرد چنين پروژه‌هايي است. با اين حال اين فرمول هميشه جواب نمي‌دهد وانيميشن «كوبو و دو رشته سيم» با وجود نقدهاي بسيار خوب و نامزدي براي جوايز، تنها 48 ميليون دلار فروش كرده است.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز