«فروشنده» یكی از شانس‌های اصلی دریافت اسكار 2017 است

01آذر1395 0
منتقد لس آنجلس تايمز در بررسي بخش خارجي زبان اسكار 2017، «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي را يكي از شانس‌هاي دريافت اين جايزه دانسته است.

مايكل اوردونا منتقد لس آنجلس تايمز پنج فيلمي را كه معتقد است مدعي دريافت جايزه اسكار بخش خارجي زبان خواهند بود معرفي كرده است.

اين منتقد در حالي كه فيلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي را يكي از فيلم‌هاي مدعي اسكار امسال دانسته در بررسي آن نوشته است: اين فيلم با فرضي جلو مي‌آيد كه دقيقا آن را در ژانر آثار معمايي هاليوود جاي مي‌دهد و آن را با وسواس‌هاي ذهني و انتقام درمي‌آميزد و تهران را به عنوان لوكيشن داستان انتخاب مي‌كند. يك زوج در حالي كه نسخه‌اي بومي شده از نمايش «مرگ فروشنده» آرتور ميلر را تهيه مي‌كنند، با تجربه رويدادي سخت روبه رو مي شوند و تلاش دارند تا بتوانند از پس درك آن برآيند.

وي در ادامه نقل قولي از فرهادي مي‌آورد و مي‌نويسد: كارگردان اين فيلم اصغر فرهادي درباره فيلمش گفته است: همه كوشش من آن بوده كه درام در داستان‌هايم برآمدي از جزييات زندگي روزانه باشد. جزيياتي كه معمولي و ساده به نظر مي‌رسند و ما در زندگي هر روزي خود با آنها روبه رو مي‌شويم. در روبه رو شدن با فيلم‌هاي هيجان‌انگيز كه بهترين نمونه‌هاي آن را در فيلم‌هاي آلفرد هيچكاك مي‌بينيم، در دل زندگي روزمره و واقعيت چيزي نهفته است كه من هميشه سعي مي‌كنم آنها را در فيلم‌هايم شرح دهمو به همين دليل مي‌توان چنين فيلم‌هايي را «تريلرهاي واقعي» ناميد. تفاوت بين اين كه قصه «فروشنده» چگونه باز مي‌شود و چه انتظاري تماشاگران غربي ممكن است از آن داشته باشند سخت است و در فرهنگ امروز ايران ريشه دارد.

اين منتقد مي‌نويسد: از نظر موضوعي، تحقير در دل «مرگ فروشنده» نهفته است... در «فروشنده» نيز عماد كه شخصيت اصلي فيلم است، در داستان با تحقير روبه رو مي‌شود و در نهايت اين احساس است كه موجب عمل عماد مي‌شود و اين عمل براي ما غيرمنتظره است.

اين منتقد سينمايي از فيلم‌هايي ديگري در رقابت با فيلم فرهادي نام مي‌برد كه فيلم «توني اردمن»‌ از آلمان ساخته مارن آده كه از فيلم‌هاي موفق جشنواره كن امسال بود، فيلم «مردي كه اووه ناميده مي شود» از سوئد كه بر مبناي رمان «اووه» نوشته فردريك بيكمن ساخته شده ساخته هانس هولم، «نرودا» از شيلي درباره زندگي پابلو نرودا شاعر برنده نوبل ساخته پابلو لارين از جمله اين فيلم‌ها هستند.

منبع: مهر

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز