ایوبی: پیگیری پرونده‌ی پزشکی کیارستمی با وزارت بهداشت است

16تير1395 0
رئيس سازمان سينمايي گفت: اگر قصوري در پرونده‌ي پزشكي عباس كيارستمي رخ داده باشد، وزارت بهداشت خود به اين موضوع رسيدگي مي‌كند و نيازي نيست ما در ارشاد پرونده را پيگيري كنيم.

حجت‌الله ايوبي شامگاه چهارشنبه (15 تيرماه) با حضور در گردهمايي سينماگران که به انگيزه‌ي درگذشت عباس کيارستمي در موزه‌ي سينما برگزار شد، ادامه داد: از روز چهارم فروردين که از بيماري آقاي کيارستمي مطلع شدم و خدمت ايشان رسيدم، ايشان و اطرافيانشان اصرار داشتند تا خبر بيماري مخفي بماند زيرا نمي‌خواستند در تعطيلات نوروز مزاحم دوستان شوند.

وي ادامه داد: عمل جراحي ايشان به خوبي انجام شد و قرار بود آقاي کيارستمي مرخص شود و همچنان اصرار داشت تا اين خبر مخفي بماند.

ايوبي اضافه کرد: روز يازدهم يا دوازدهم فروردين حال ايشان بد شد و ما به دکتر هاشمي، وزير بهداشت اطلاع داديم و ايشان از زماني که باخبر شد هر کاري را که ممکن بود، انجام داد اما اين که روزهاي اول بستري شدن ايشان قصوري رخ داده باشد را در جريان نيستم و اگر نياز به پيگيري باشد، وزارت بهداشت خود اين کار را انجام مي‌دهد و نيازي به پيگيري ما و فشار آوردن از سوي ما در اين وزارت‌خانه نيست.

ايوبي در مورد زمان انتقال پيکر کيارستمي به ايران توضيح داد: احتمالاً پيکر ايشان جمعه به کشور مي‌رسد.

او درباره مکان برگزاري مراسم خاکسپاري و اين احتمال که اين مراسم از موزه‌ي سينما برگزار مي‌شود نيز تصريح کرد: همه‌ي اين امور با هماهنگي خانواده‌ي آقاي کيارستمي، برادر و پسر ايشان انجام مي‌شود و تلاش مي‌کنيم تا نظر آنان تأمين شود. يکي از پيشنهادها برگزاري مراسم در موزه‌ي سينما است و پيشنهاد ديگري هم درباره‌ي مراسم از کانون پرورش فکري مطرح شده است اما دوست داريم مراسم در مکاني برگزار شود که مناسب و در شأن آقاي کيارستمي باشد.

رئيس سازمان سينمايي در پاسخ به اين پرسش که آيا کيارستمي در قطعه هنرمندان به خاک سپرده خواهد شد نيز گفت: محل دفن ايشان طبق وصيت خودشان مشخص شده است که بعداً اعلام مي‌کنيم.

ايوبي همچنين درباره‌ي اکران فيلم‌هاي کيارستمي که در چند سال گذشته با محدوديت روبرو بوده است، تصريح کرد: سال گذشته در جشنواره‌ي جهاني فجر افتخار برگزاري مراسم تجليل و نمايش فيلم ايشان را داشتيم و سال گذشته نيز بعضي از فيلم‌هايشان نمايش داده شدند. آثار آقاي کيارستمي گنجينه‌هايي است که هميشه ديده مي‌شود.

او در پايان درباره‌ي طراحي پوستر جشنواره‌ي فجر پيش رو با چهره‌ي کيارستمي نيز توضيح داد: هنوز به اين موضوع فکر نکرده‌ايم اما مي‌تواند يکي از احتمالات قوي باشد.

در اين مراسم که همزمان با اولين شامگاه درگذشت کيارستمي برگزار شد، هنرمنداني همچون اصغر فرهادي، رخشان بني‌اعتماد، مازيار ميري، فرشته طائرپور، داريوش فرهنگ، مهتاب کرامتي، بابک حميديان، فاطمه معتمدآريا، عليرضا داوودنژاد، عليرضا شجاع‌نوري، حميد فرخ‌نژاد، محمد بزرگ‌نيا، محمد اطبايي، لوريس چکناواريان، ابوالحسن داوودي، همايون اسعديان، مهرانه مهين‌ترابي، حبيب رضايي، يدالله صمدي، مينا ساداتي، ابراهيم مختاري، امير اثباتي، اميرحسين ثقفي، بيژن امکانيان، اميرحسين علم‌الهدي، آتيلا پسياني، بيتا فرحي، رضا ناجي، خسرو سينايي، فرح اصولي، گيزلا سينايي، سيروس ابراهيم‌زاده، محمدرضا هنرمند، غلامرضا آزادي، پولاد کيميايي، بيژن ميرباقري، تورج اصلاني، آتوسا قلم‌فرسايي، محمدعلي نجفي، محمدعلي سجادي، پريسا بخت‌آور، جعفر صانعي مقدم و مصطفي احمدي حضور داشتند.

همچنين در کنار اين هنرمندان، مديراني همچون محمد حيدري، مدير موزه سينما و دبير جشنواره‌ي فجر و سيد صادق موسوي در اين برنامه حاضر بودند.

حاضران در اين مراسم در فضاي باز موزه سينما به ياد کيارستمي شمع روشن کردند. همچنين چند قطعه‌ي صوتي و موسيقي پخش شد.

هنرمندان حاضر در اين برنامه در يک دفترچه‌ي يادبود جملاتي را به ياد عباس کيارستمي نوشتند و قرار است اين دفترچه در موزه‌ي سينما نگهداري شود.

اين برنامه از حدود ساعت 20:30 با آمدن تدريجي حاضران آغاز شد و تا ساعت 23 ادامه داشت.

به گزارش ايسنا، عباس کيارستمي روز 14 تيرماه بعد از تحمل يک دوره بيماري در فرانسه درگذشت. اين هنرمند، اسفند ماه سال گذشته به دليل بيماري گوارشي در بيمارستان جم بستري شد اما طي چند روز گذشته به تصميم شخصي خودش به فرانسه رفت تا ادامه‌ي درمانش را در اين کشور انجام دهد که روز 14 تيرماه درگذشت.

منبع: ايسنا

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز