تندیس حافظ یک عمر فعالیت هنری به جمشید هاشم‌پور اهدا می‌شود

12تير1395 0
در شانزدهمين جشن حافظ(دنياي تصوير) از يك عمر فعاليت هنري جمشيد هاشم‌پور تقدير به عمل مي‌آيد.

جمشيد هاشم‌پور متولد فروردين ماه 1323 در تهران با نام هنري جمشيد آريا، مهم‌ترين ستاره دهه شصت سينماي ايران و تنها بازيگر پرکار و صاحب سبک در سينماي اکشن ايران است. کارش را قبل از انقلاب در دهه چهل با بازي در فيلم «جهنم سفيد» ساموئل خاچيکيان شروع کرد. پيش از انقلاب نزديک به ده فيلم بازي کرد اما درست زماني که مي‌توانست نقش اول فيلم‌ها شود کناره گرفت و در يک سازمان امداد و نجات استخدام شد. سال 1360 با «خط قرمز» مسعود کيميايي به سينما برگشت. بخاطر ورزش‌هاي کونگ‌فو و فول‌کنتاکت بدن ورزيده‌اي داشت و همين باعث شد تا بعد از انقلاب ستاره اول فيلم‌هاي اکشن شود. شمايل جمشيد هاشم‌پور در فيلم‌هايي چون «تاراج» و «عقاب‌ها» که همه جزو پرمخاطب‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي ايران هستند تبديل به نمادي براي قهرماني شد که جايش در سينماي ايران خالي بود. محبوبيت هاشم‌پور به ويژه در شهرستان‌ها چشمگير بود. هر وقت براي اکران فيلم‌هايش به شهرهاي مختلف مي‌رفت خيل مشتاقاني که به استقبال او مي‌آمدند حيرت‌انگيز بود. از اوايل دهه هشتاد با کم شدن فيلم‌هاي اکشن مسير بازي هاشم‌پور هم کمي تغيير کرد. در نقش‌هاي کوتاهتر در فيلم‌هاي متفاوت‌تر ظاهر شد.

هاشم‌پور پنج‌بار نامزد دريافت سيمرغ بلورين از جشنواره فيلم فجر شده و يک‌بار هم براي بازي در فيلم «مسافر ري» داوود ميرباقري برنده تنديس حافظ شد. آخرين اثرش مجموعه شبکه نمايش خانگي پرطرفدار «شهرزاد» بود که براي اولين‌بار هاشم‌پور را در مديومي به جز سينما ديديم.

به پاس يک عمر فعاليت هنري و بازي در حدود صد فيلم که در بيش از نيمي از آنها نقش اول را داشته، فيلم‌هايي که مخاطبان زيادي را به سينما کشاندند و براي بازي‌هاي متفاوت و جذابش تنديس حافظ دستاورد هنري شانزدهمين جشن حافظ روز بيست و هشتم تيرماه در سالن برج ميلاد به اين بازيگر قديمي سينما اهدا مي‌شود.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز