محمدعلی کلی؛ اسطوره‌ای که سینما برای او کم نگذاشت/با مهمترین آثار ساخته شده برای اسطوره آشنا شوید

15خرداد1395 0
محمد علي اسطوره جهاني بوكس در حالي با زندگي خداحافظي كرد كه فيلم‌هاي متعددي درباره زندگي اين چهره محبوب ورزشي ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از هاليوود ريپورتر، محمد علي کلي اسطوره بوکس جهان در طول پنج دهه فعاليتش موضوع فيلم‌هاي متعددي بوده که درباره وي ساخته شده است.

محمد علي برنده سه بار قهرماني جهاني در عرصه بوکس سنگين وزن جهان که به عنوان يک نماد جهاني و از چهره‌هاي مهم حمايت از حقوق سياه‌پوستان شناخته مي‌شد، جمعه شب در 74 سالگي در بيمارستاني در فونيکس جان باخت.

شماري از به يادماندني‌ترين فيلم‌هايي که درباره وي ساخته شده عبارتند از:
«علي مبارز» محصول 1971؛ اين فيلم درباره مبارزات اوليه او با جو فريزر و همه تقابل آنها خارج و داخل رينگ است.
«بزرگ‌ترين» محصول 1977؛ علي در اين فيلم در نقش خودش بازي کرد و زندگي خودش را تصوير کرد و اجازه داد تا قدرت درخشان شخصيتش روي پرده ثبت شود.
«وقتي ما سلطان بوديم»  محصول 1995؛ اين فيلم درباره مبارزات بوکس بين علي و جرج فريمن است و هر چيزي که در اين ميان وجود داشت و فراز و فرود رقابت اين دو و استراتژي علي در اين رقابت‌ها را تصوير کرده است. اين فيلم از يک جنبه مستندي است که به تحليل تاثيرات سياسي جايي که اين مسابقات در آنجا برگزار شد يعني آفريقا نيز پرداخته است.
«علي: قهرمان آمريکايي» محصول 2000؛ اين فيلم زندگينامه‌اي تلويزيوني بخش‌هاي مختلف زندگي علي را در برگرفته و از همان زمان که او هنوز به عنوان کاسيوس کلي شهرت داشت،  تصوير کرده است و بيشتر صحنه‌ها را از طريق فلاش بک‌هاي واقعي دنيال کرده است. در اين فيلم ديويد رامسي در نقش علي جلوي دوربين رفته و اين فيلم يکي از مهمترين نبردهاي علي را که مسابقه قهرماني 1974 با جرج فورمن بود در بر مي‌گيرد.
«علي» محصول 2011؛‌ اين فيلم منحصر به فرد است چون از معدود فيلم‌ها درباره محمد علي است که مستند نيست. در اين فيلم درام ويل اسميت در نقش بوکسور مشهور بازي کرد و توانايي و تصميم‌هاي علي را در دو عرصه داخل و خارج رينگ به خوبي تصوير کرد.  
«رو در رو با علي» محصول 2009؛ اين فيلم مستند از زاويه ديد رقباي علي او را تصوير کرده است. در اين فيلم 10 تن از رقباي پيشين محمد علي کلي از تجربياتشان با علي سخن گفته‌اند و از دستاوردهاي او تجليل کرده‌اند.
«محکمه‌هاي علي» ساخته 2013؛ اين فيلم که سال 2014 روي آنتن رفت داستان اسلام آوردن علي و مخالفت او با جنگ ويتنام را در مرکز توجه قرار داده است. اين مستند باورهاي او را درباره مذهب و خيلي چيزهاي ديگر مطرح مي‌کند.
«من علي هستم» محصول 2014؛ اين فيلم که سال 2014 اکران شد دربرگيرنده شماري از مطالب تصويري علي است که از ميان مصاحبه‌ها و فيلم‌هاي خانوادگي و دوستانش استخراج شده است. مايک تايسون، جرج فورمن و ديگر افسانه‌هاي بوکس نيز در اين فيلم جاي دارند. 

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز