جرج کندی در 91 سالگی از دنیا رفت

11اسفند1394 0

 بازيگر برنده اسكار «لوك خوش‌دست» درگذشت

جرج کندي بازيگر بلند قامت و تنومند امريکايي که براي بازي در نقش «درگلاين» شخصيت تبهکار و بي‌رحم فيلم کلاسيک «لوک خوش‌دست» موفق به کسب جايزه اسکار شده بود، در سن 91 سالگي درگذشت.

به گزارش آي‌سينما به نقل از گاردين، کوري شنکل نوه کندي مي‌گويد پدربزرگش يک‌شنبه صبح در اثر کهولت سن در 91 سالگي از دنيا رفت.

بزرگ‌ترين موفقيت کندي با بازي در فيلم محبوب «لوک خوش‌دست» ساخته استوارت روزنبرگ به دست آمد. اين درام جنايي که در سال 1967 روي پرده رفت، روايتگر ماجراي يک قهرمان جنگ شورشي با بازي پل نيومن است. او تصميم مي‌گيرد با پيوستن به يک گروه اراذل و اوباش در زندان عليه سيستم دست به مبارزه بزند. مضمون شورش عليه مقامات رسمي، «لوک خودش‌دست» را به يکي از مهم‌ترين فيلم‌هاي سال‌هاي پرآشوب دهه 1960 بدل ساخت.

کندي نقش شخصيتي به نام «درگلاين» را در اين فيلم ايفا کرده؛ رييس يک گروه اراذل و اوباش که از دشمن شماره يک لوک، به اصلي‌ترين مريد او تبديل مي‌شود. فيلم موفق به کسب چهار نامزدي اسکار شد که از اين ميان جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل مرد نصيب کندي شد.

بعد از موفقيت چشمگير «لوک خوش‌دست» چه به لحاظ استقبال منتقدان و چه در گيشه، کندي تبديل به يکي از مهم‌ترين بازيگران نقش مکمل هاليوود شد. او در چند فيلم مهم اکشن سال‌هاي دهه 1970 ايفاي نقش کرد. يکي از درخشان‌ترين اجراهاي او در نقش مکمل به فيلم «فرودگاه» (1970) بر مي‌گردد که پيشگام فيلم‌هاي ژانر فاجعه در دهه 1970 بود. کندي نقش شخصيتي به نام «جو پاتروني» را در اين فيلم ايفا کرد که با وجود کله‌شقي و غرور بيش از حد، آچار فرانسه اتفاقات کليدي داستان بود.  

بعد از «فرودگاه»، کندي تبديل به چهره ثابت فيلم‌هاي اکشن دهه 1970 شامل «زمين‌لرزه» و «مرگ روي نيل» تبديل شد. در همين دوران، او در سريال «شواليه آبي» که از شبکه سي‌بي‌اس روي آنتن مي‌رفت، در نقش يک مامور پليس لس‌ آنجلسي ظاهر شد. او در سال‌هاي ابتدايي و مياني دهه 1980 در چندين فيلم و سريال ديگر جلوي دوربين رفت که کم‌تر با اقبال روبه‌رو شدند.

کندي در اواخر دهه 1980 و سال‌هاي دهه 1990 به بازي در نقش‌هاي کمدي روي آورد که معروف‌ترين‌شان سه‌گانه «سلاح عريان» است. از بين مهم‌ترين آثار او در يکي دو دهه اخير مي‌توان به فيلم «نيا التماس کن» ساخته ويم وندرس اشاره کرد که در سال 2005 روي پرده رفت و همچنين آخرين نقش‌آفريني او بر پرده سينما به بازسازي فيلم «قمارباز» در سال 2014 بر مي‌گردد که مارک والبرگ ستاره اصلي آن بود.

کندي در سال 1925 در نيويورک امريکا به دنيا آمد و بعد از سال 2002 به آيداهو رفت تا سال‌هاي پاياني عمرش را در کنار فرزند و نوه‌هايش بگذارند. او در سال‌هاي اخير به يکي از مدافعان حمايت از کودکان بي‌سرپرست تبديل شده و چهار کودک را به فرزندخواندگي پذيرفته بود. کندي در سال 2002 در مصاحبه‌اي با شبکه تلويزيوني فاکس گفته بود: «اجازه ندهيد اين واقعيت که 70 يا 77 ساله شديد مانع‌تان بشود. اجازه ندهيد اين واقعيت که مجرد هستيد مانع خواست و اراده‌تان براي قبول اين وظيفه شود. آن بچه، همين الان در يک جاي سرد و نمور نياز دارد از کسي بشنود: عاشقتم بچه جون، شب‌بخير.»

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز