حذف کارول و هشت نفرت انگیز از جوایز انجمن کارگردانان آمریکا

23دي1394 0
روز گذشته فهرست نامزدهاي بهترين كارگرداني «صنف كارگردانان امريكا» اعلام شد.

«صنف کارگردانان امريکا» روز گذشته فهرست نامزدهاي بهترين کارگرداني امسال را اعلام کرد. فيلمسازان سرشناسي همچون آلخاندرو جي. ايناريتو، جرج ميلر، تام مک‌کارتي، آدام مک‌کي و ريدلي اسکات در ميان نامزدهاي اين فهرست قرار دارند و يک‌بار ديگر حذف تاد هينز کارگردان فيلم تحسين‌شده «کارول» از فهرست نامزدهاي امسال اتفاق عجيبي به نظر مي‌رسد، آن‌هم در حالي که ساخته اخير اين فيلمساز مستقل امريکايي با استقبال گسترده منتقدان روبه‌رو شده است.

به نقل از آي سينما به گزارش «ورايتي»، صنف کارگردانان امريکا (DGA) امسال يک شاخه جديد تحت عنوان کارگردان فيلم‌اولي را نيز به فهرست کارگردان‌هاي برگزيده خود اضافه کرده است.

نامزدهاي سينمايي انجمن کارگردانان امريکا» که توسط طيف وسيعي از اعضاي اين صنف (شامل بيش از 16 هزار عضو) تعيين مي‌شوند، از ديرباز رقم‌زننده فهرست نهايي نامزدهاي اسکار در دو رشته بهترين فيلم و بهترين کارگرداني بوده‌اند. از ميان فيلمسازاني که در سال‌هاي اخير در فهرست نامزدهاي «صنف کارگردانان امريکا» قرار داشتند اما نتوانستند به فهرست نهايي نامزدهاي اسکار بهترين کارگرداني دست پيدا کنند، مي‌توان به کلينت ايستوود («تک‌تيرانداز امريکايي»)، پل گرين‌گرس («کاپيتان فيليپس») و از همه جنجالي‌تر، بن افلک («آرگو») و کاترين بيگلو («سي دقيقه بامداد») اشاره کرد.

از ميان مهم‌ترين فيلم‌هايي که در سال‌هاي اخير نامزدي صنف کارگردانان را به دست آوردند اما نتوانستند به فهرست نامزدهاي اسکار بهترين فيلم راه يابند، مي‌توان به «دختري با خالکوبي اژدها»، «شواليه تاريکي»، «لباس غواصي و پروانه» و «به سوي طبيعت وحشي» اشاره کرد.

از طرف ديگر، اين سومين‌بار است که ايناريتو نامزدي انجمن کارگردانان امريکا را دريافت مي‌کند. او سال گذشته با فيلم «بردمن» به عنوان برنده نهايي اعلام شد و در سال 2005، براي «بابل» نيز نامزدي کسب کرد.

اسکات نيز تا امروز سه بار نامزد شده: يک‌بار در سال 1991 براي «تلما و لوييز» و بعدتر در سال‌هاي 2000 و 2001 به ترتيب براي فيلم‌هاي «گلادياتور» و «سقوط شاهين سياه». او براي تک‌تک فيلم‌هاي يادشده نامزدي اسکار همان سال را نيز به دست آورده است.

اين اولين‌بار است که نام فيلمسازاني همچون مک‌کارتي، مک‌کي و ميلر در ميان نامزدهاي «صنف کارگردانان امريکا» قرار مي‌گيرد.

علاوه‌بر اين، شاخه جديدي که امسال اضافه شده شامل کارگردان‌هايي مي‌شود که در سال 2015 اولين فيلم بلند سينمايي خود را در سينماهاي لس آنجلس يا نيويورک روي پرده برده‌اند. فيلم‌هاي خارجي نيز در اين راي‌گيري شرکت دارند و لزومي ندارد که سازندگان‌شان حتما عضو صنف کارگردانان امريکا باشند.

فهرست نامزدهاي امسال به شرح زير است:

نامزدهاي اصلي انجمن کارگردانان امريکا:

آلخاندرو گونزالس ايناريتو براي «از گور برگشته»

تام مک‌کارتي براي «کانون توجه»

آدام مک‌کي براي «کوتاه بزرگ»

جرج ميلر براي «مکس ديوانه: جاده خشم»

ريدلي اسکات براي «مريخي»

 

نامزدهاي فيلم‌اولي:

فرناندو کوئيمبرا براي «گرگي دم در»

جوئل ادگارتن براي «هديه»

الکس گارلند براي «اکس ماکينا»

ماريل هلر براي «خاطرات يک دختر نوجوان»

لاسلو نمش براي «پسر شائول»

 

نامزدهاي ساير رشته‌ها از جمله تلويزيون و مستند نيز فردا اعلام مي‌شوند. شصت و هشتمين دوره اهداي جوايز سالانه «صنف کارگردانان امريکا» نيز، ششم فوريه برگزار خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز