ویلموش ژیگموند افسانه‌ای، فیلمبردار «مک‌کیب و خانم میلر»، «برخورد نزدیک از نوع سوم»، «شکارچی گوزن» و «دروازه بهشت» در سن 85 سالگی درگذشت

14دي1394 0
ويلموش ژيگموند فيلمبردار سرشناس مجارستاني كه براي «برخورد نزديك از نوع سوم» برنده جايزه اسكار شد در سن 85 سالگي درگذشت

ويلموش ژيگموند فيلمبردار سرشناس مجارستاني که براي «برخورد نزديک از نوع سوم» برنده جايزه اسکار شد و براي فيلمبرداري فيلم‌‌هاي «شکارچي گوزن»، «رودخانه» (1984) و «کوکب سياه» (2006) نامزدي اسکار را به دست آورده بود در سن 85 سالگي درگذشت.

به گزارش «ورايتي»، يوري نيمان فيلمساز روس و همکار ديرينه ويلموش ژيگموند از مرگ اين فيلمبردار تاثيرگذار در اولين روز سال نو ميلادي خبر داده است.

ژيگموند در طول پنج دهه فعاليت حرفه‌اي در هاليوود، آثار درخشان ديگري نيز در عرصه فيلمبرداري از خود به جا گذاشت. «بازماندگانِ» جان بورمن (1972)، «انفجار» ساخته برايان دي پالما (1981)، «شبح و ظلمت»ِ استيون هاپکينز (1996) و فيلم‌هايي به کارگرداني رابرت آلتمن مانند «مک‌کيب و خانم ميلر» (1971) و «خداحافظي طولاني» (1973) از جمله آثاري هستند که به مدد فيلمبرداري درخشان ژيگموند، اهميتي دوچندان يافتند.

ژيگموند تا دهه هشتاد زندگي‌اش هم همچنان مشغول فعاليت بود و از سال 2012 تا 2014، شماري از اپيزودهاي برنامه سيتکام «پروژه ميندي» را براي شبکه فاکس فيلمبرداري کرد. در پژوهشي که توسط «صنف فيلمبرداران بين‌المللي» در سال 2003 انجام شد، نام ژيگموند در فهرست 10 فيلمبردار تاثيرگذار تاريخ سينما قرار گرفت.  

او در سال 1956 و بعد از حمله روسيه از زادگاهش مجارستان به امريکا گريخت و رفته‌رفته فعاليتش را با حضور در فيلم‌هاي سينمايي کم‌هزينه و جمع‌وجور آغاز کرد. ژيگموند تا چندين سال به عنوان عکاس و دستيار فيلمبردار مشغول فعاليت بود. اولين‌بار که نام او به عنوان فيلمبردار اصلي در تيتراژ ثبت شد به فيلم کالت «ساديست» باز مي‌گردد که در 1963 روي پرده رفت.

بعد از يک دهه فعاليت، ژيگموند بالاخره با هنرنمايي جسورانه خود در «مک‌کيب» فيلم 1971 رابرت آلتمن به شهرت رسيد. در دو دهه بعدي، او به يکي از محبوب‌ترين و پرمشغله‌ترين فيلمبردارهاي هاليوود بدل شد و با کارگردان‌هاي مطرحي همچون مايکل چيمينو، استيون اسپيلبرگ، مارتين اسکورسيزي، برايان دي پالما و جرج ميلر همکاري کرد.

اسپيلبرگ جوان او را براي اولين فيلم بلند سينمايي خود «شوگرلند اکسپرس» (1974) انتخاب کرد و دو سال بعد دي پالما او را براي فيلمبرداري «وسواس» برگزيد. اسپيلبرگ بسيار خوشحال بود که از ژيگموند براي فيلمبرداري «برخورد نزديک از نوع سوم» استفاده کرده و با وجود اين که فيلم يادشده اولين جايزه اسکار ژيگموند را برايش به ارمغان آورد، او در مصاحبه‌اي نارضايتي خود را از همکاري با اسپيلبرگ علني کرد و ديگر هيچ وقت با فيلمساز سرشناس هاليوود همکاري نکرد.

فيلمبردار چيره‌دست هاليوود در اولين دهه سال 2000، تعدادي از فيلم‌هاي وودي آلن از جمله «مليندا و مليندا»، «روياي کاساندرا» و «تو با يک غريبه سياه و دراز ملاقات خواهي کرد» را نيز جلوي دوربين برد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز