بزرگداشت سه ماهه ژان لوک گدار در لندن

10دي1394 0
همزمان با آغاز سال ميلادي جديد در يك اقدام هيجان‌انگيز، دوره سه ماهه‌اي را به نمايش كل آثار ژان لوك گدار فيلمساز شاخص «موج نو» سينماي فرانسه اختصاص داده است.

به نقل از آي سينما بنياد فيلم بريتانيا (BFI) همزمان با آغاز سال ميلادي جديد در يک اقدام هيجان‌انگيز، دوره سه ماهه‌اي را به نمايش کل آثار ژان لوک گدار فيلمساز شاخص «موج نو» سينماي فرانسه اختصاص داده است. قرار است از 1 ژانويه تا 16 مارس 2016، بيش از 100 اثر از توليدات گسترده اين فيلمساز پيشرو شامل فيلم‌هاي بلند، فيلم‌هاي کوتاه، توليدات تجربي تلويزيون و شماري از آثار کمياب و نادر او در لندن روي پرده برود.

به گزارش «سينه‌يوروپا»، در اين دوره سه ماهه بيش از 100 اثر ژان لوک گدار به ترتيب تاريخي در سينما رپرتوار «ساوث‌بانک» لندن روي پرده خواهد رفت. مجموعه سينمايي «ساوث‌بانک» (Southbank) که از سال 1951 تا 2007 به «سالن ملي سينما» معروف بود، به نمايش فصلي فيلم‌هاي کلاسيک، مستقل و غير انگليسي‌ زبان اختصاص دارد و توسط «بنياد فيلم بريتانيا» (BFI) اداره مي‌شود.

از اول ژانويه، درام هجوآميز «تحقير/ Contempt» (1963) در شماري از سينماهاي سراسر بريتانيا دوباره اکران عمومي مي‌شود. در روز 16 ژانويه، آنا کارينا ستاره بسياري از اولين فيلم‌هاي گدار و همسر سابق اين کارگردان در مراسم نمايش «تحقير» حضور پيدا خواهد کرد و در جلسات پرسش و پاسخي که بعد از نمايش «گذران زندگي» (1962) و «دسته جدا افتاده‌ها» (1964) در طول سه ماه آينده برگزار مي‌شود نيز شرکت خواهد داشت.

«وداع با زبان» تازه‌ترين فيلم سينمايي اين فيلمساز پيشرو است که در سال 2014 روي پرده رفت و برنده جايزه هيات داوران جشنواره فيلم کن شد. گدار در سال 1930 در پاريس متولد شد و از سال 1950 به بعد، به عنوان منتقد فعاليت خود را آغاز کرد. اولين فيلم بلند سينمايي او با عنوان «از نفس افتاده» در سال 1960 به نمايش درآمد و به مظهر «موج نو» سينماي فرانسه تبديل شد. از ديگر فيلم‌هاي مهم گدار مي‌توان به «پيرو خله» (1965)، «سرباز کوچک» (1960)، «زن زن است» (1961) و «آلفاويل» (1965) اشاره کرد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز