هسکل وکسلر یکی از مهمترین فیلمبرداران تاریخ سینما و فیلمبردار «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» درگذشت

07دي1394 0

وكسلر در طول سال‌ها فعاليت حرفه‌ايش در صنعت سينما پنج نامزدي اسكار كسب كرد و دو بار موفق به دريافت اين جايزه شد. او به رغم شهرت و موفقيتي كه به دنبال همكاري با استوديوهاي مهم و فيلمبرداري فيلم‌هاي پرهزينه و بلاك‌باستري كسب كرده بود، تا پايان عمرش يك فعال اجتماعي ليبرال باقي ماند و دست‌كم شش دهه از عمرش را وقف فيلمبرداري و ساخت مستند‌هايي با مضمون جنگ، سياست و وضعيت اسفناك قشر محروم جامعه كرد.

به نقل از آي سينما هسکل وکسلر فيلمبردار تاثيرگذار و مستندساز اجتماعي، کسي که در طول سال ها فعاليت حرفه‌ايش براي دو فيلم «چه کسي از ويرجينيا ولف مي‌ترسد» (1966) و «در مسير افتخار» (1976) برنده جايزه اسکار شد، ديروز در سن 93 سالگي از دنيا رفت.

به گزارش «لس آنجلس تايمز»، خبر درگذشت اين فيلمبردار سرشناس ديروز در وبلاگ رسمي وکسلر به تاييد رسيد. پسرش جف نيز در صفحه شخصي خود در فيسبوک خبر درگذشت پدرش را به اشتراک گذاشت و نوشت: «او در نهايت آرامش در خواب از دنيا رفت.»

وکسلر در طول سال‌ها فعاليت حرفه‌ايش در صنعت سينما پنج نامزدي اسکار کسب کرد و دو بار موفق به دريافت اين جايزه شد. او به رغم شهرت و موفقيتي که به دنبال همکاري با استوديوهاي مهم و فيلمبرداري فيلم‌هاي پرهزينه و بلاک‌باستري کسب کرده بود، تا پايان عمرش يک فعال اجتماعي ليبرال باقي ماند و دست‌کم شش دهه از عمرش را وقف فيلمبرداري و ساخت مستند‌هايي با مضمون جنگ، سياست و وضعيت اسفناک قشر محروم جامعه کرد.

جف وکسلر ساعاتي بعد از درگذشت پدرش در بيمارستان سانتا مونيکا گفت: «شور و اشتياق واقعي او فراتر از فيلمسازي بود. شور و اشتياق واقعي او نسبت به نوع بشر، عدالت و صلح بود.»

وکسلر تا سن 89 سالگي هم دوربين به دست به سراغ سوژه‌هاي اجتماعي مي‌رفت و سعي مي‌کرد صداي کساني را که در جامعه تريبوني ندارند به گوش ديگران برساند. او يکي از معدود فيلمبردارهايي است که در سال 1996 ستاره‌اي در «پياده‌رو مشاهير هاليوود» به نامش به ثبت رسيد. او اولين جايزه اسکار خود را به خاطر فيلمبرداري سياه و سفيد درام «چه کسي از ويرجينيا ولف مي‌ترسد» ساخته مايک نيکولز و با بازي اليزابت تيلور و ريچارد برتن دريافت کرد.

سخنراني او هنگامي که براي دريافت جايزه اسکار روي صحنه رفته بود، يکي از کوتاه‌ترين و مختصرترين سخنراني‌هاي تاريخ هاليوود تا به امروز است: «اميدوارم بتوانيم از هنرمان در مسير صلح و عشق استفاده کنيم. سپاسگزام.»

او دومين اسکارش را درست يک دهه بعد و براي فيلمبرداري «در مسير افتخارِ» هال اشبي به دست آورد. وکسلر همچنين براي فيلمبرداري درام 1975 «ديوانه از قفس پريد» (پرواز بر فراز آشيانه فاخته) ساخته ميلوش فورمن نامزدي اسکار را به فهرست افتخاراتش اضافه کرد (به طور مشترک با بيل باتلر). او در دهه 1980 نيز براي دو فيلم «ميت‌ون» (1987) و «بليز» (1989) موفق به کسب نامزدي اسکار شد.

وکسلر مشاور بصري فيلم کلاسيک «گرافيتي امريکايي» ساخته جرج لوکاس بود که در سال 1973 روي پرده رفت. او در مقام فيلمبردار به سخت‌گيري و انعطاف‌ناپذيري معروف بود و چندين فيلمساز در مستندي با عنوان «به آنها بگو کي هستي» اين موضوع را تاييد کرده‌اند. اين مستند بسيار شخصي که توليد سال 2004 است توسط مارک پسر خود وکسلر ساخته شده، چرا که او نيز بارها و بارها هدف سخت‌گيري‌هاي پدرش قرار گرفته بود.    

ميلوش فورمن روايت مي‌کند در اواسط فيلمبرداري «ديوانه از قفس پريد» نزديک بود وکسلر را اخراج کند، چون به گفته اين فيلمساز، «او خشم و عصبانيتش را سر بازيگران خالي مي‌کرد.» در مستند يادشده، وکسلر نيز به نوبه خودش توضيح مي‌دهد: «به عنوان مدير فيلمبرداري، من هميشه طوري کار کرده‌ام که انگار فيلم خودم است. فکر نمي‌کنم تا به حال سر کاري بوده باشم و از اين موضوع مطمئن نبوده باشم که خودم بهتر مي‌توانستم کارگرداني‌اش کنم. اما به هر حال، بي‌شک در مقام مدير فيلمبرداري ناچارم به هر روشي که از دست منِ فيلمبردار ساخته‌ست، در خدمت فيلم عمل کنم.»

در سال‌هاي اخير، وکسلر که يکي از اعضاي هيات مديره «صنف بين‌المللي فيلمبرداران» بود، در سال 2006 با ساخت مستند «کي به خواب نياز دارد؟» دوباره به وادي نقادي اجتماعي اجتماعي بازگشت. اين مستند به طرح مشکلات و معضلات صنعت فيلمسازي به ويژه کمبود خواب عوامل سازنده فيلم که بايد ساعت‌هاي بيش از حد طولاني سرپا و مشغول کار باشند، مي‌پرداخت.

وکسلر عقيده داشت: «مهم‌ترين تفاوت آثار مستند اين است که قابل لمس‌تر هستند. بيش‌تر تحت تسلط خودت هستند، بيش‌تر متعلق به خودت هستند و حالا شايد دو نفر ديگر هم باشند که داري با آنها کار مي‌کني. سينماي مستند را واقعا دوست دارم.»

 

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز