"جنگ‌های ستاره‌ای"، "کارول" و... / 10 فیلم برتر سال 2015 به انتخاب موسسه فیلم آمریکا

28آذر1394 0
فهرست فيلم‌هاي سينمايي و برنامه‌هاي تلويزيوني برتر شانزدهمين دوره جوايز موسسه فيلم آمريكا منتشر شد.

به نقل از هنرآنلاين موسسه فيلم آمريکا (AFI)، چهارشنبه‌شب (بامداد پنجشنبه به وقت ايران) فهرست فيلم‌هاي سينمايي و برنامه‌هاي تلويزيوني برتر شانزدهمين دوره جوايز خود را منتشر کرد.

به گزارش ورايتي، اين موسسه فيلم‌هاي "The Big Short"، "پل جاسوس‌ها"، "کارول"، "پشت رو"، "مکس ديوانه: جاده خشم"، "مريخي"، "اتاق"، "مرکز توجه"، "يک‌ راست از کامپتن" و "جنگ‌هاي ستاره‌اي: نيرو بيدار مي‌شود" را به عنوان بهترين فيلم‌هاي سال 2015 انتخاب کرد.

موسسه فيلم آمريکا در بخش برنامه‌هاي تلويزيوني تلفيقي از کارهاي تلويزيوني جديد و مجموعه‌هاي ادامه‌دار را انتخاب کرد: "آمريکايي‌ها"، "Better Call Saul"، "فارگو"، "Black-ish"، "بازي تاج و تخت"، "Empire"، "هوملند"، "استاد هيچ"، "آقاي روبات" و "غيرواقعي". داوران همچنين يک جايزه ويژه به سريال "مد من" اعطاء‌ کردند که امسال به پايان رسيد و در 9 سال گذشته بيش از هر سريال ديگري در فهرست بهترين‌هاي موسسه فيلم آمريکا بوده است.

جايزه موسسه فيلم آمريکا عموماً در هفته اول دسامبر اعطاء مي‌شود، اما اين موسسه اعلام کرد امسال برندگان خود را با يک حد هفته تأخير اعلام مي‌کند تا "جنگ‌هاي ستاره‌اي: نيرو بيدار مي‌شود" را - که اولين بار در دنيا 14 دسامبر (23 آذر) نمايش داده شد – در داوري‌هاي خود بگنجاند، اما AFI ديگر فيلم‌هاي اکران آخر سال شامل "بازگشته" آلخاندرو گونزالس ايناريتو و "هشت نفرت‌انگيز" کوئنتين تارانتينو و "جوي" را ناديده گرفت.

"عشاء رباني سياه" (Black Mass)، "کريد" و "استيو جابز" از فيلم‌هاي واجد شرايط بودند که نتوانستند به فهرست موسسه فيلم آمريکا راه پيدا کنند. در دو سال گذشته "هتل بزرگ بوداپست" و "باشگاه خريداران دالاس"‌ در فهرست AFI نبودند، اما هر دو فيلم نامزد اسکار بهترين فيلم شدند و چند جايزه اسکار دريافت کردند.

سال گذشته شش فيلم از 10 فيلم منتخب AFI در نهايت نامزد اسکار بهترين فيلم نيز شدند. سال قبل از آن هفت فيلم فهرست موسسه فيلم آمريکا به فهرست نامزدهاي اسکار راه پيدا کردند.

موسسه فيلم آمريکا به دفعات تاکيد کرده است که فهرست سالانه‌ خود را براي تقدير از اجتماعات هنري تهيه مي‌کند و اين فهرست جنبه رقابتي ندارد. AFI فهرست خود را بر مبناي حروف الفبا منتشر مي‌کند.

دو هيئت داوري جداگانه متشکل از محققان، هنرمندان و منتقدان – به رياست تام پولاک تهيه‌کننده و نايب رئيس هيئت امناي AFI در بخش فيلم و ريچارد فرانک تهيه‌کننده و نايب رئيس هيئت امناي AFI در بخش تلويزيون - در مورد فيلم‌هاي سينمايي و برنامه‌هاي تلويزيوني برتر سال تصميم گرفتند. سينماگراني چون بنت ميلر و جان ريدلي، همين‌طور تعدادي از مورخان و محققان سينما از جمله لئونارد مالتين، مالي هاسکل و دکتر هنري گيتز جونيز و منتقداني از ورايتي، لس آنجلس تايمز، رولينگ استون و تي‌وي گايد از اعضاي هيئت داوري بودند.

موسسه فيلم آمريکا 8 ژانويه 2016 (18 دي) در مراسمي در لس آنجلس از سازندگان فيلم‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني برتر تقدير مي‌کند.

موسسه فيلم آمريکا که سازماني غيرانتفاعي است سال 1967 تأسيس شد.

نظرات
نظر خود را بنویسید:
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز