‌فیلم

 

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش بيست و دوم: مكالمه (قسمت اول)

«مكالمه» كه مرحله‌ي پس‌از‌توليد آن يازده ماه طول كشيد تا 1974 پخش نشد و با توجه به شباهتِ ضمني‌اش به واترگيت واكنش‌ها را برانگيخت. فيلم گرچه آشكارا متاثر از «آگران‌ديسمان» آنتونيوني و فيلم‌هاي هيچكاك است اما همان‌طور كه مارك فيني اشاره كرده، «هيچ فيلم ديگري به لحاظ حال و هوا اين‌قدر نيكسوني نيست».

20مرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش بيست و يكم: با نيكسونِ جديد ملاقات كنيد

نيكسون از همان ابتدا دو تصميم سياسي كليدي گرفت. در سطح بين‌المللي، با اتخاد رويكرد نظامي جسورانه (حتي بي‌مبالاتانه) كه كمونيست‌ها را وادار به نشستن سر ميز مذاكره مي‌كرد، موقعيت تضعيف‌شده‌ي امريكا در ويتنام را تقويت كرد. در جبهه‌ي داخلي، با رويارويي با (و حتي تحريكِ) جنبش ضد جنگ، اكثريت خاموش را به ورود به صحنه تشويق مي‌كرد. 

13مرداد1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره اپيزود سوم فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

صحنه جان و دنريس براي اولين بار در مقابل هم به وضوح طولاني است، گرچه اين‌بار كمتر از حد قابل پيش‌بيني مي‌شود از آن ايراد گرفت. اجراي اميليا كلارك اين‌بار جزء اين اشكالات نيست اما به گونه‌اي كه كاراكترش ارائه شده كماكان او را مي‌بينيم كه در موارد عجيب و غريبي حساسيت نشان مي‌دهد و چيزهاي عجيبي مي‌گويد،

10مرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش نوزدهم: پنج قطعه‌ي آسان (قسمت اول)

«پنج قطعه‌ي آسان» يك حساسيتِ نسلي دارد اما از جنسِ خُرده‌فرهنگ نيست. بر خلاف فيلمي چون «ايزي‌رايدر» كه مساله در آن بيروني است (جامعه، به طور كلي) و شخصيتِ جك نيكلسون توسط رِدنِك‌ها (سفيدپوستانِ طبقه‌ي كارگرِ جنوب امريكا) به قتل مي‌رسد، اينجا مساله دروني است. شايد جامعه كاستي‌هاي خودش را داشته باشد اما نقش مهمي در موضوع فيلم ندارد.

30تير1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره اپيزود اول فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

در جنوب در مقر پادشاهي، سرسي و جيمي با ضعف‌هاي رابطه‌شان مواجه مي‌شوند، اما فرصتي براي اين مشكلات در حالي كه دشمن از همه سو محاصره‌شان كرده وجود ندارد. نقشه سرسي در طول جنگ كمك‌شان مي‌كند

27تير1396 2

25خرداد1394 3

20خرداد1394 1

07بهمن1393 4

10آبان1393 0

30مهر1393 1

30مهر1393 0

09مهر1393 4

15شهريور1393 10

01شهريور1393 0

08مرداد1393 2

31تير1393 3

25تير1393 1

18تير1393 1

07تير1393 1

03مهر1393 5

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش بيست و سوم: مكالمه (قسمت دوم)

در چهل دقيقه‌ي آخر «مكالمه» دوباره شاهد بازيگوشي‌هاي كاپولا در دلمشغولي‌هاي هيچكاكي‌اش هستيم؛ به استثناي خودِ «مكالمه»، ديالوگ چنداني در آن نيست كه يادآور سكانس‌هاي طولاني و بدون ديالوگ در بسياري فيلم‌هاي استاد تعليق است.

27مرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «بيست و يك روز بعد» محمدرضا خردمندان

سال‌ها بعد «بيست و يك روز بعد» - شك نكنيد كه با يك فيلم «كالت» مواجه هستيم - را با پلان‌هاي بيادماندني و عالي پسر در مواجهه با قطار و سويي‌شرت منقش به «آتش» و كلاه بر سرش بياد خواهند آورد. يك شخصيت ويژه با بازي خيلي خوب مهدي قرباني.

14مرداد1396 0

راهنماي جنبش‌هاي سينمايي - بخش پانزدهم: مونتاژ شوروي (1935-1924)

فيلم‌هاي مهم: اعتصاب (1924), رزم‌ناو پوتمكين (1925), اكتبر (ده روزي كه دنيا را تكان داد) (1927), مردي با دوربين فيلمبرداري (1929)

14مرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «سوگ» مرتضي فرشباف، «تمارض» عبد آبست و «كوپال» كاظم ملايي

اهميت «سوگ» در رعايت صحيح «استتيك» فيلم مدرن و الگوهاي برآمده از آن در سينماي ايران، و تلفيق آن با نوعي ملودرام روشنفكرانه بومي (از جنس كيارستمي) با سويه‌هاي ترسناك ناشي از خلاهاي عاطفي/احساسي است.
بعد از چند سال‌ تقليد فرمي ناقص و نازل از سوي نسل جديد فيلمسازي و استفاده محدود از ايده‌ها و فضاهاي فيلم‌هاي خارجي، براي اولين بار شاهد يك جهان خودبسنده «خوره فيلمي/سينه‌فيلي» از سوي دو فيلمساز تازه در سينماي ايران هستيم؛ «كوپال» كاظم ملايي و «تمارض» عبد آبست.

10مرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش بيستم: پنج قطعه‌ي آسان (قسمت دوم)

رفتار كاترين موضوع جنسيت (gender) در فيلم را پيش مي‌كشد. اولين كلماتي كه در پنج قطعه‌ي آسان شنيده مي‌شوند اين‌ها هستند: «زن‌بودن گاهي اوقات سخت است»؛ و هرچند فيلم درباره‌ي بابي است اما سه زن در داستان حضوري چشمگير دارند و پرداخت فيلم به موضوعات مربوط به جنسيت بسيار هوشيارانه و هنرمندانه است. 

06مرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «ساعت 5 عصر» مهران مديري

«ساعت 5 عصر» مهران مديري به ته مانده‌ي غذايي مي‌ماند كه از شام مجلل يك مهماني پر زرق و برق بجا مانده و بر اثر گذر زمان كپك زده و فاسد شده است. غير قابل خوردن و مضر براي مزاج. 

31تير1396 5

يادداشت پويان عسگري درباره «كج‌فهمي انتقادي» در مواجهه با دو فيلم محمدحسين مهدويان؛ «ايستاده در غبار» و «ماجراي نيمروز»

تشخيص «فاشيسم» و به تماشا نشستن آن، نيازمند مسئوليت‌پذيري اخلاقي و پذيرش خطر ناشي از آن در مواجهه با اثر هنري است. اينكه به صرف ايده‌زدگي يا سياست‌زدگي، موضوع را به «ايسم»هاي همه فهم تقليل ندهيم و يك موقعيت خطرناك - ولو مخالف با ايده‌هاي شخصي‌مان - را با همه جوانب‌ش به تماشا بنشينيم. 

29تير1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش هجدهم: ريچارد نيكسون، رابرت كندي و انتخاباتِ 1968

اگر يك نفر بود كه بر ضد هاليوود نو بود آن يك نفر ريچارد نيكسون بود. نيكسون نه صرفا محافظه‌كار كه به طور اسفناكي عقب‌مانده‌ از زمانه‌اش بود و عملا هم با كراواتي بر گردن پا به اين دنيا گذاشت! (عكس‌ها او را در كلاس اول با كراوات نشان مي‌دهند). او شخصيتي بود شناخته‌شده و البته منفور. 

23تير1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «ليلا» داريوش مهرجويي به بهانه 20 سالگي فيلم

ليلا در ميانه طيف شخصيت/ تيپ‌هاي زن مهم تاريخ سينماي ايران قرار مي‌گيرد. يك سر طيف زنان سخت و مادران مهربان، و سر ديگر دلبركان غمگين در جستجوي مامن.

19تير1396 1

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش هفدهم: مديوم‌كول (قسمت دوم)

چيزي كه وكسلر مي‌خواهد درباره‌ي سكس و خشونت بگويد تا حدودي مبهم است اما مي‌توان مضمون كلي خشونت (و امريكا به عنوان جامعه‌اي خشن) را در سرتاسر فيلم دنبال كرد

16تير1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «خرافه‌ها/عارضه‌ها» در نقد فيلم به زبان فارسي

نوشتن درباره نقد فيلم و ادبيات سينمايي به زبان فارسي، امري لازم و ضروري است. آن هم در روزگاري كه خرافه‌هاي ريز و درشت از زمان‌هاي دور تا روزگار حاضر، ماهيت «نقد» را دچار خدشه و اسنوبيسم كرده و انحراف در نگاه و معيار پديد آورده است. براي شروع به چند نمونه از خرافه‌ها/عارضه‌هاي موجود در اين فضا اشاره مي‌كنيم تا مقدمه‌اي براي شكل‌گيري يك بحث طولاني‌تر درباره «نقد فيلم» به زبان فارسي باشد

10تير1396 2

يادداشت پويان عسگري درباره «خام» جوليا دوكورنو و لحظات برگزيده آل پاچينو

فيلم اول جوليا دوكورنو با نام «خام» اثري غريب و خارق عادت است. حتي در نسبت با «آرت هاوس» و سينماي لبريز از چندش و كثافت و اكت‌هاي انقلابي «فيلم‌هاي ساب‌ورسيو». فيلمي ترسناك، ويرد، حال‌بهم‌زن، ضد زيبايي «استاندارد/قراردادي» ميان آدم‌ها و مثل هر «مووي» ويژه‌اي برگرفته از يك ذهن پارانوئيك و ديوانه.

03تير1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش پانزدهم: سال كليدي 1968 (قسمت دوم)

در 18 مي، در جريان جشنواره‌ي فيلم كن، لويي مال رئيس هيات داوران، همگام با فرانسوا تروفو و ژان لوك گدار و با حمايت چهره‌هايي چون ميلوش فورمن و رومن پولانسكي، از نمايش فيلم‌ها ممانعت به عمل آورد تا همدلي جامعه‌ي سينمايي را با دانشجويان و اعتصاب‌كنندگان نشان دهد. 

02تير1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «رگ خواب» حميد نعمت‌الله

نعمت‌الله در «رنج‌نامه» آخرش، در «حماسه اندوه» لبالب از احساس و سرخوردگي، با همراهي صداي جادويي همايون شجريان، سال‌ها بعد از علي حاتمي و شاهكار «دلشدگان»، موفق به ترسيم اندوه لايزال شرقي روي پرده سينما مي‌شود. به عبارت بهتر نعمت‌الله تنها فيلمساز ايراني است كه «محضر» و مود فيلم‌هاي حاتمي بزرگ را درك كرده و به تاثير عاطفي تكان‌دهنده آن‌ها دست يافته. 

28خرداد1396 3

با مهمترين فيلم‌هاي تابستان 2017 آشنا شويد

تابستان فصل اكران فيلم‌هاي ابرقهرماني است و انيميشن‌ها و فيلم‌هاي ترسناك. اكشن‌هايي كه ميان گروه‌هاي سني پايين‌تر طرفدار دارند. خلاصه اينكه فيلم‌هاي روشنفكرانه و مطلوب منتقدان و فصل جوايز از ابتداي پاييز روي پرده مي‌روند اما در ميان همين آثار تابستاني هم مي‌شود فيلم‌هاي سرگرم‌كننده‌اي پيدا كرد كه معناي خوب سينماي جريان اصلي هستند. فيلم‌هايي كه ستاره‌هاي مهم سينما در آنها ايفاي نقش مي‌كنند و احتمال حضورشان در ميان ده فيلم پرفروش گيشه‌هاي سينماهاي جهان در پايان سال زياد است.

27خرداد1396 0

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز