‌فیلم

 

ده فيلم پرفروش سال 2017 در سه ماه اول سال، به همراه نظر منتقدان درباره آنها

ديو و دلبر (beauty and the beast)
كارگردان: بيل كاندون
امتياز در متاكريتيك: 65 از 100
خلاصه داستان: دختر جواني به نام بل عاشق يك ديو مي‌شود و عليرغم هجمه‌هاي مردم كنار او مي‌ماند و درنهايت معلوم مي‌شود كه ديو يك شاهزاده جوان است كه طلسم شده.

02ارديبهشت1396 0

جملات قصار رابرت دنيرو درباره زندگي، سينما، سياست و چيزهاي ديگر

درباره اسكورسيزي: "ما دوست هم هستيم. اما وقتي با هم كار مي كنيم ميشيم بهترين دوستاي هم. من و مارتي يه نوع خاصي از رابطه برقرار كردن رو داريم. اون ذهن خيلي بازي داره و من مي‌تونم به عنوان يه بازيگر بهتون بگم كه اين چقدر مهمه.

01ارديبهشت1396 0

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره «مفت‌آباد» پژمان تيمورتاش

مشكل اصلي «مفت‌آباد» همين است كه درباره هيچ مفهومي نيست. يك موقعيت خاص چند ساعته را در نظر گرفته كه آدم‌ها به سر و كله هم مي‌كوبند و فرياد مي‌زنند سر اعتياد و اينكه كسي با كفش در خانه راه رفته يا نه و آن يكي هم با زنش مشكل دارد و اين يكي گنگ است و نمي‌تواند حرف بزند. يعني يك سري بدبختي در يك خانه كوچك روي سر ساكنانش(و البته تماشاگران فيلم) هوار مي‌شود بدون اينكه دنبال هيچ هدفي باشند.

29فروردين1396 0

هفت نكته درباره هفتادمين دوره جشنواره فيلم كن

ميشاييل هانكه كه دو نخل طلا از كن برده، امسال هم در بخش رقابتي است. فرانسوا اوزون فرانسوي و آندري زوياگنيتسف روسي هم از كارگردانان مهمي هستند كه در كن امسال حضور دارند. از فيلمسازان آمريكايي هم نوآ بومباك، فيلمساز مستقل و متعلق به دسته فيلمسازان نيويوركي در جشنواره كن حاضر است.

27فروردين1396 0

سينماي دهه 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش ششم: عصر افسانه‌اي تماشاي فيلم در سالن‌هاي سينما

وقتي هاليوود بسياري از مخاطبان سينماي جريان اصلي‌اش را در دهه‌هاي بعد از جنگ جهاني دوم از دست داد، اهميت مطلق و نسبي سينماهاي هنري كه غالبا فيلم‌هاي خارجي جديِ توليد شده‌ در خارج از محدوده‌ي اِعمال مميزي سنتي امريكايي را نمايش مي‌دادند فزوني يافت. تعداد اين سينماها كه در سال‌هاي نخستين بعد از جنگ محدود بود، به حدود 450 سالن سينما در 1960 رسيد.

25فروردين1396 0

25خرداد1394 3

20خرداد1394 1

07بهمن1393 4

10آبان1393 0

30مهر1393 1

30مهر1393 0

09مهر1393 4

15شهريور1393 9

01شهريور1393 0

08مرداد1393 2

31تير1393 3

25تير1393 1

18تير1393 1

07تير1393 1

03مهر1393 5

يادداشت پويان عسگري درباره جك نيكلسون به بهانه تولد 80 سالگي او

جلوتر از هر چيزي اين موسيقي دريغ انگيز جري گولد اسميت است كه به ما اعلام مي‌كند وارد منطقه شوم «محله چيني‌ها»ي رومن پولانسكي/رابرت ايوانز/رابرت تاوني شده‌ايم. جهان پلشت آدم‌هاي تباه. هر يك به شيوه‌اي و گونه‌اي. در يك طرح توطئه كه آكنده شده از دروغ و رذالت و حقه‌هاي بي‌شمار. نقاب‌هايي كه روي صورت‌ها نشسته و كارآگاه جيك گيتس چون ماسك و نقابي ندارد، مورد هتك دسته متجاوزين قرار مي‌گيرد.

03ارديبهشت1396 0

سينماي دهه 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش هفتم: فرهنگ جوان، سينه‌فيليا و موج نوي فرانسه

موج نو، جوان، سينه‌فيليك و انقلابي بود. هر يك از اين سه مشخصه‌ي‌ به‌هم‌وابسته، تعريف‌كننده‌ي اين جنبش بودند. گدار 29 ساله بود كه «از نفس‌ افتاده» را ساخت. تروفو 27، شابرول 28 و اگنس واردا 27 سال داشتند كه نخستين فيلم‌ بلندشان پخش شد. لويي مال در 25 سالگي «عشاق» و «آسانسوري به سكوي اعدام» – هر دو با بازي ژان مورو- را ساخت.

02ارديبهشت1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «زنان قرن بيستم» مايك ميلز

رولينگ استون- پيتر تراورس: كمتر فيلمي توانسته بدين شكل نبوغ‌آميز، مصنوعات فرهنگي را وارد DNA روايتش كند. ميلز كارگردان به شكل هنرمندانه‌اي در ميان آشوب داستان فيلم خود جابه‌جا مي‌شود، گاهي اوقات از حال به گذشته و آينده مي‌رود.

28فروردين1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «منچستر كنار دريا» كنت لونرگان

علاوه بر «تم» مركزي فيلم كه الگوي قديمي «جويندگان» جان فورد را به ذهن متبادر مي‌كند، فيلم به لحاظ حس و حال و لحن، به شدت تحت تاثير شاهكار باب رافلسون «پنج قطعه آسان» است. داستان مردي كه گذشته سياه‌اش را مثل تابوت با خود حمل مي‌كند و در جستجوي ذره‌اي نشاط و خوشي، به جويبار «اندوه» و مامن «تنهايي» مي‌رسد. 

26فروردين1396 1

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره «ماجراي نيمروز» محمدحسين مهدويان

در تيم هميشگي مهدويان بايد به نقش هادي بهروز، مدير فيلمبرداري و سجاد پهلوان‌زاده تدوينگرش هم اشاره كرد كه اولي قاب‌بندي‌ها و رنگ و نور فوق‌العاده‌اي به كار مي‌دهد كه كاملا يادآور تصاوير دهه شصتي است و دومي با كات‌هاي به موقع سكانس‌ها ريتم خوبي به فيلم بخشيده است و آن را تبديل به يك تريلر جاسوسي-پليسي هيجان‌انگيز كرده است. 

20فروردين1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره مهمترين ستاره تاريخ سينماي ايران؛ فردين - سلطان قلب‌ها

روشنفكر يا عامي. باسواد يا اكابر نرفته. فرقي نمي‌كرد. فردين ستاره تمام مردم ايران بود. مهمترين ستاره تاريخ سينماي ايران كه دو دهه نامش بر تارك فيلم‌ها مي‌درخشيد و شهره شهر بود. از تشك كشتي و آيين فتوت و جوانمردي پا به گود سينما گذاشت. ورزش كشتي براي آن صورت زيبا و چشمان پرمهر و لبخند ابدي، زيادي خشن بود و بعد از مدال نقره‌اي كه از مسابقات جهاني تركيه در سال 1957 كسب كرد براي هميشه كشتي را كنار گذاشت. هم‌دوره بچه خوشگل‌هاي بامعرفت كشتي ايران، توفيق جهانبخت و جهان پهلوان تختي بود و البته از هر دويشان زيباتر.

18فروردين1396 5

وبسايت «7فاز» سه ساله شد

دقيقا سه سال پيش مثل امروز،‌ شانزدهم فروردين ماه سال 1393، «7فاز» كار خود را آغاز كرد. از همان ابتدا ميثاق‌مان با مخاطب اين‌ بود كه به «فرهنگ عامه» بپردازيم و ...

16فروردين1396 7

يادداشت پويان عسگري درباره «آخرين تانگو در پاريس» برناردو برتولوچي، جين سيبرگ و «فيلم هندي»

«آخرين تانگو در پاريس» در‌ كنار «كلوت» الن جي پاكولا، «راننده تاكسي» مارتين اسكورسيزي و «قمارباز» كارل رايتس، جزو فيلم‌هاي مهم دهه هفتاد محسوب مي‌شود كه روحيه و طبعي توامان «سينماي آمريكا/سينماي اروپا» دارد. منش اروپايي فيلم، شامل روان‌رنجوري مالوف شخصيت‌هاي داستايوسكي در ادبيات و سركوب عاطفه از جنس سينماي روبر برسون است و روش آمريكايي از حضور يك بازيگر متداكتينگ‌ كه روحيه نمايشگري آمريكايي را نمايندگي مي‌كند، به دست مي‌آيد.

15فروردين1396 0

گفتگوي مارتين اسكورسيزي با جري لوئيس

فيلم كامنت: اكتبر سال پيش در موزه فرهنگستان تصاوير متحرك به عنوان بخشي از برنامه كاراكترهاي شمايلي مجموعه هاي كمدي، جري لوئيس و مارتين اسكورسيزي در ملاقات با يكديگر درباره ذهن كارگردانان بزرگ صحبت كردند. در زير چكيده‌اي از اين گفت و گو را خواهيد خواند:

12فروردين1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «ماجراي نيمروز» محمدحسين مهدويان

نفسي به راحتي بكشيد و در صندلي خود آرام بگيريد. قرار است تصاوير به مدت دو ساعت شما را ترور كنند و امكان نفس كشيدن را سلب. در يكي از ويژه‌ترين تجربيات فيلمسازي در چهار دهه اخير «سينماي ايران» شما عازم و رهسپار «تونل وحشت» هستيد. يك جهان پرتنش و تكان‌دهنده منتج از دنياي واقعي. برگرفته از واقعيت ملتهب و حساس مهمترين سالل تاريخ جمهوري اسلامي؛ سال 1360.

07فروردين1396 12

يادداشت پويان عسگري درباره علي معلم (1341 - 1395)

جايش پر نمي‌شود. چون انسان منحصربفردي بود. شخصيت داشت و روحيه متمايز. چيزي كه حسادت و دشمني آدم‌ها را برمي‌انگيخت. اما حالا و بعد از فقدانش نه دشمني اهميت دارد و نه بخل. بيشتر از هر چيزي فهم منش «مستقل» او بايد مورد توجه قرار بگيرد.

24اسفند1395 1

يادداشت پويان عسگري درباره ده فيلم مهم سينماي ايران در سال 1395

سالي ويژه و بيادماندني در تاريخ سينماي ايران. سالي كه همچون سال‌ «شصت و پنج» در آن به انبوهي فيلم خاص و ويژه برمي‌خوريم و باورنكردني است كه براي هر سليقه و گرايشي فيلم متناسب و مورد نظر در اين سال وجود دارد. سالي كه يكي از مهمترين فيلمسازان تاريخ سينماي ايران، بخاطر سهل‌انگاري ساده پزشكان جانش را از دست داد و ديگر قرار نيست با فيلم تازه‌اي از عباس كيارستمي مواجه باشيم. سالي كه اصغر فرهادي براي دومين بار برنده جايزه اسكار شد و نام سينماي ايران را در محافل بين‌المللي دوباره و بيشتر از گذشته مطرح كرد. 

18اسفند1395 6

گزيده نظرات منتقدان درباره «لا لا لند» ديمين شزل

ايندي واير- اريك كوهن: فيلم در به شكل آواز درآوردن خيال شيرين خود موفق عمل مي كند، بخصوص با پايان بندي احساساتي اش. در انفجاري از نور و سايه، شزل فيلم را با مفهوم تازه اي كه منجر به واقعي بودن آن مي شود از نو دچار غليان مي كند. در اينجا او به نتيجه اي بي رحمانه دست پيدا مي كند؛ حتي درخشان ترين روياها هم در آخر محتوم به ناپديدشدن در سياهي هستند.

30بهمن1395 0

يادداشت پويان عسگري درباره «رگ خواب» حميد نعمت‌الله

در «رگ خواب» شخصيت مينا در مسير خواست همدم و رفيق و همراه، تنها و مغبون مي‌شود و اين احساسي است كه هر انسان زنده‌‌اي در روابط انساني‌اش آن را فهم و درك كرده. همه اشتباهات از جايي نضج مي‌گيرند كه انسان «نياز به عاطفه» را به «خواب خوش نيستي» ترجيح مي‌دهد و غمخوار «رنج و اندوه» پي‌آمد آن مي‌شود. 

24بهمن1395 6

يادداشت پويان عسگري درباره «خفه‌گي» فريدون جيراني

در «خفه‌گي» خبري از تلفيق «ملودرام» با فيلم «جنايي» نيست. تهييج احساسات و برانگيختن عواطف تماشاگر اين بار مدلي معكوس دارد. از كارگرداني فيلم تا بافت تصاوير و موسيقي زير صدايي، از شيوه بازي بازيگران تا لحن و مود، همه كاركردي متفاوت و تازه در كارنامه فيلمسازي جيراني دارند.

17بهمن1395 5

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز