‌فیلم

 

يادداشت پويان عسگري درباره زوج «آندروود» در «خانه پوشالي» و كلر آندروود در فصل پنجم سريال

نه «فرانسيس آندروود» بدون كلر، فرانسيس است و نه كلر بدون فرانسيس، «كلر آندروود». اين غريب‌ترين زوج برآمده از سينما و فرهنگ «سرگرمي سازي» آمريكايي در هزاره سوم، با هم در كنار يكديگر و بعنوان مكمل هم معني پيدا مي‌كنند. وقتي كه فرانسيس شهوت قدرت و شيطان درون كلر را بيدار مي‌كند و كلر هم در قالب «ليدي مكبث» همسرش، هوش و درايت و زيركي فرانسيس را به مرز پالايش و انفجار مي‌رساند. 

01تير1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «Raw/خام» جوليا دوكورنو

ويلج وويس-  اپريل ولف: تقريبا هيچ‌كس از زن‌ها نمي‌پرسد چه مي‌خواهند، در فيلم‌ها يا در واقعيت. هوس‌هاي زنانه هنوز به عنوان تهديد ديده مي‌شوند، يك عامل برهم‌زننده بزرگ در ساختار قدرت. اما وقتي كاراكترهاي زن واقعا سيري‌ناپذير باشند چه اتفاقي مي‌افتد؟ اگر اميال آن‌ها به همان اندازه كه جامعه مي‌پندارد گروتسك باشند چطور؟ اين همان نوع ترسي است كه جوليا دوكورنوي كارگردان در فيلم بادي هارور خود، «خام» آن را رها كرده است، جايي كه زني جوان جنسيت‌اش را به شكل يكي از بزرگترين تابوها درمي‌يابد: آدم‌خواري.

29خرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش پانزدهم: سال كليدي 1968 (قسمت اول)

در نوامبر، در انتخاباتي كه 72 ميليون نفر در آن شركت كردند، ريچارد نيكسون با تنها و تنها نيم‌ميليون راي بيشتر از هوبر هامفري، سي و هفتمين رئيس‌جمهور ايالات متحده‌ي امريكا شد.

26خرداد1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره «Get Out/ برو بيرون» جردن پيل

هاليوود ريپورتر- جان دفور:  يكي از رضايت‌بخش ترين تريلرهاي چند سال اخير. به علاوه، زمان اكران فيلم بهتر از اين نمي‌توانست باشد، چراكه ترس‌هاي نژادي را كه بيش از هروقت ديگري نيرومند شده‌اند به تصوير كشيده است.

21خرداد1396 0

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره «ديو و دلبر» بيل كاندون

ديزني در ادامه بازسازي انيميشن‌هاي كلاسيكش مثل «سيندرلا» يا ساختن اسپين‌آف‌هايي روي آنها مانند «ملفيسنت(شرور)» كه قرار است داستان‌هاي قديمي را از زاويه نگاه ديگري روايت كنند، به موفق‌ترين اقتباس‌اش يعني «ديو و دلبر» رسيده است. افسانه فرانسوي كه قرن هجدهم توسط زني به نام گابريل سوزان دوويلنوو تاليف و منتشر شد. در اروپا نسخه‌هاي اقتباسي فراواني با اسم‌هاي گوناگون از روي اين افسانه به وجود آمد: از اپراها تا فيلم ژان كوكتو كه روايت وهمناكي از اين قصه است و سريال‌هاي تلويزيوني با تفاوت‌هايي در روايت و داستان. 

18خرداد1396 0

25خرداد1394 3

20خرداد1394 1

07بهمن1393 4

10آبان1393 0

30مهر1393 1

30مهر1393 0

09مهر1393 4

15شهريور1393 10

01شهريور1393 0

08مرداد1393 2

31تير1393 3

25تير1393 1

18تير1393 1

07تير1393 1

03مهر1393 5

يادداشت پويان عسگري درباره «خام» جوليا دوكورنو و لحظات برگزيده آل پاچينو

فيلم اول جوليا دوكورنو با نام «خام» اثري غريب و خارق عادت است. حتي در نسبت با «آرت هاوس» و سينماي لبريز از چندش و كثافت و اكت‌هاي انقلابي «فيلم‌هاي ساب‌ورسيو». فيلمي ترسناك، ويرد، حال‌بهم‌زن، ضد زيبايي «استاندارد/قراردادي» ميان آدم‌ها و مثل هر «مووي» ويژه‌اي برگرفته از يك ذهن پارانوئيك و ديوانه.

03تير1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش پانزدهم: سال كليدي 1968 (قسمت دوم)

در 18 مي، در جريان جشنواره‌ي فيلم كن، لويي مال رئيس هيات داوران، همگام با فرانسوا تروفو و ژان لوك گدار و با حمايت چهره‌هايي چون ميلوش فورمن و رومن پولانسكي، از نمايش فيلم‌ها ممانعت به عمل آورد تا همدلي جامعه‌ي سينمايي را با دانشجويان و اعتصاب‌كنندگان نشان دهد. 

02تير1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «رگ خواب» حميد نعمت‌الله

نعمت‌الله در «رنج‌نامه» آخرش، در «حماسه اندوه» لبالب از احساس و سرخوردگي، با همراهي صداي جادويي همايون شجريان، سال‌ها بعد از علي حاتمي و شاهكار «دلشدگان»، موفق به ترسيم اندوه لايزال شرقي روي پرده سينما مي‌شود. به عبارت بهتر نعمت‌الله تنها فيلمساز ايراني است كه «محضر» و مود فيلم‌هاي حاتمي بزرگ را درك كرده و به تاثير عاطفي تكان‌دهنده آن‌ها دست يافته. 

28خرداد1396 0

با مهمترين فيلم‌هاي تابستان 2017 آشنا شويد

تابستان فصل اكران فيلم‌هاي ابرقهرماني است و انيميشن‌ها و فيلم‌هاي ترسناك. اكشن‌هايي كه ميان گروه‌هاي سني پايين‌تر طرفدار دارند. خلاصه اينكه فيلم‌هاي روشنفكرانه و مطلوب منتقدان و فصل جوايز از ابتداي پاييز روي پرده مي‌روند اما در ميان همين آثار تابستاني هم مي‌شود فيلم‌هاي سرگرم‌كننده‌اي پيدا كرد كه معناي خوب سينماي جريان اصلي هستند. فيلم‌هايي كه ستاره‌هاي مهم سينما در آنها ايفاي نقش مي‌كنند و احتمال حضورشان در ميان ده فيلم پرفروش گيشه‌هاي سينماهاي جهان در پايان سال زياد است.

27خرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش چهاردهم: بازار جوان و تاثيرات آن

روياهاي «ملتِ وودستاك» تحقق پيدا نكرد. در واقع يك سال بعد و زماني‌كه دهه‌ي 60 به دهه‌ي متفاوتِ 70 تبديل شد، آن ازهم‌پاشيدگي بيش ‌از ‌پيش آشكار شد.

19خرداد1396 0

يادداشت پيتر بردشاو درباره جوايز جشنواره كن 2017: پيچيدگي و عمق فيلم‌ها به نفع غرور بورژوايي ناديده انگاشته شد

نخل طلا به «مربع» روبن اوستلاند رسيد، كه انتخاب معقولي است، اگرچه به نظر من بهترين فيلم حاضر در رقابت نبود. «مربع» فيلمي بلند درباره يك گرداننده گالري هنري جاه‌طلب است كه پس از دزيده شدن تلفن‌ همراهش دچار نوعي فروپاشي سركوب‌شده مي‌شود و آن را مستقيما به دنياي گالري، در كنار متصديان، اسپانسرها، هنرمندان و مشتريان آن مي‌برد.

17خرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «مادر قلب اتمي» علي احمدزاده

«مادر قلب اتمي» بزرگترين سورپرايز سينماي ايران در سال 96 است كه البته به لطف تنگ‌نظري مميزي سه سال ديرتر به نمايش عمومي درآمده! يك فيلم جسورانه هم از نظر «استتيك» و هم به لحاظ «تماتيك» در نسبت با زيرمتن سينما و جامعه ايران در دهه نود شمسي. با يك حاشيه صوتي درجه يك و گوش‌نواز، انبوهي سكانس خوب با تاثير احساسي/معنايي متفاوت، و بهترين بازي محمدرضا گلزار در سينماي ايران و كل كارنامه بازيگري‌اش در نقش يك شيطان مجسم با روحيه‌اي بازيگوش، حراف و خونسرد. 

11خرداد1396 3

گزيده نظرات پيتر بردشاو درباره فيلم‌هاي مهم جشنواره كن 2017 در چهار روز دوم

«فريب خورده/The Beguiled» سوفيا كوپولا
سوفيا كوپولا ملودرام جنوبي دلنشيني را در اقتباس از رمان سال 1966 توماس پي كولينان كه پيش از اين توسط دان سيگل در سال 1971 با حضور كلينت ايستوود در نقش اصلي به سينما آمده بود ساخته است. او داستانش را با ذوقي مثال‌زدني و هوشي بي‌پروا تعريف كرده است 

06خرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره دو فيلم مارتين اسكورسيزي: «سكوت» و «ديروقت»

درباره «سكوت» مارتين اسكورسيزي: مواجهه با «سكوت» مارتين اسكورسيزي كار مشكلي است. فيلمي سخت، دور از دسترس، ضد عناصر جذاب مالوف اسكورسيزي‌ و مشحون از سرما و برودت ناشي از ترديد الهياتي/مذهبي. «سكوت» شايد تنها فيلم كارنامه مارتي باشد كه براي دوست داشتن و در آغوش كشيدن ساخته نشده. در رويكردي كاملا متضاد با روحيه فيلمسازي او، مصالح «فيلم آمريكايي» در «سكوت» غايب هستند. 

09خرداد1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش دوازدهم: باني و كلايد

اما بسيار جنجال‌برانگيزتر از شكستن مرز نمايش تمايلات جنسي، بيانِ اساسا نوين و صريحِ خشونت در «باني و كلايد» بود. خشونتي كه تقريبا نيم‌ساعت بعد از شروع فيلم ناگهان از راه مي‌رسد و در ادامه بيشتر و بيشتر مي‌شود.

05خرداد1396 0

گزيده نظرات پيتر بردشاو درباره فيلم‌هاي مهم جشنواره كن 2017 در چهار روز اول

«اكجا/Okja» بونگ جون-هو
اين ساخته تازه فيلمساز كره‌اي، بونگ جون-هو، «فيلم جانوري» تازه او و شبيه به «ميزبان» (2006) به كارگرداني خودش است. همين‌طور يك ماجراجويي اكشن خانوادگي دوست داشتني درباره يك دختر و خوك اسب‌آبي‌مانند غول پيكر اوست. اين فيلم هيجان‌انگيز، دلنشين و خوش قلب، دقايقي دلگرم‌كننده و پرظرافت را به تماشاگرانش مي‌دهد

01خرداد1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره «نيكسون» اوليور استون و «لارنس عربستان» ديويد لين

درباره «نيكسون» اوليور استون: كمتر فيلم آمريكايي در طي سه دهه اخير به اندازه «نيكسون» اوليور استون، موفق به نمايش زواياي پنهان، ترسناك، هوشمند و البته همدلي‌برانگيز يك سياست‌مدار واقعي شده است.
درباره «لارنس عربستان» ديويد لين: شاهكار ديويد لين، «لارنس عربستان» خاص‌ترين «بيگ پروداكشن» تاريخ سينما است. فيلمي كه شبيه هيچ اثر ديگري نيست و بر انبوهي از فيلمسازان بعد از خود تاثير گذاشته.

31ارديبهشت1396 0

سينماي دهه‌ي 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش يازدهم: درست به هدف

در 1967 سينماي نوي امريكا از راه رسيد و «درست به هدف» (1967) ساخته‌ي جان بورمن نمونه‌ي رويكرد نوين انقلابي در فيلمسازي شد. «درست به هدف» به ظاهر يك فيلم «انتقام»ي ساده درباره‌ي مردي به نام واكِر (لي ماروين) است كه بعد از شركت در يك سرقت، خيانت‌ديده و تير خورده در زندان متروكه‌ي آلكاتراز به حال خود رها مي‌شود تا بميرد. اما او زنده مي‌ماند و دوباره ظاهر مي‌شود 

29ارديبهشت1396 1

يادداشت پويان عسگري درباره « نهنگ عنبر 2: سلكشن رويا» سامان مقدم و «تيك‌آف» احسان عبدي‌پور

«نهنگ عنبر 2» در ميان فيلم‌هاي ساخته شده بر مبناي رويكرد مد شده «دنباله»سازي در سينماي ايران اين دو دهه، بهترين فيلم است و با رعايت استانداردهاي فيلمسازي در «فرهنگ عامه» و سينماي «جريان اصلي» ايران، به خودش و تماشاگر توهين نمي‌كند.

24ارديبهشت1396 0

سينماي دهه 70 آمريكا به روايت جاناتان كرشنر - بخش دهم: نسل راك‌ اند ‌رول

راك اند رول زنگ خطر را براي سيستم حاكم به صدا درآورد چون بسياري چيزهايي كه در دهه‌ي 60 جريان داشت به يك باره خلاصه كرد و انرژي بخشيد: حقوق مدني، آزادي، استفاده از مواد و زير سوال بردن هنجارها و ارزش‌هاي سنتي توسط نسل جديد. راك، ذاتا و غالبا به طور آشكار، تعهد عميقي به جنبش حقوق مدني داشت. 

22ارديبهشت1396 0

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز