پرونده

بررسي فيلم‌ها، سريال‌ها و آلبوم‌هاي موسيقي در سال 2013

گزيده نظرات منتقدان درباره «ديو و دلبر» بيل كوندون

امپاير آنلاين- نيك د سملين:  قصه به سختي صخره هنوز بر جا مانده است: ماجرايي كه در آن دو عشق كتاب به يكديگر دل مي‌بندند و در اين مسير اشياء موجود در خانه كه داراي ادراك هستند به آن‌ها كمك مي‌كنند. همه چيز وابسته به اجراي اين دو نقش است و كوندون بازيگران اصلي‌اش را بسيار خوب برگزيده است.

17تير1396 1

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره «زنان قرن بيستم» مايك ميلز

مايك ميلز در اين فيلم موفق مي‌شود با سبك كارگرداني ويژه خودش و ديد جذابي كه به جهان دارد، از خلال دردسرهاي زندگي روزمره به اهميت ارتباط ميان آدم‌ها برسد. «زنان قرن بيستم» روايت آدم‌هايي است كه در دوره مغشوش و پرهيجان و پرسروصدايي از تاريخ كنار هم مي‌مانند و آرامش را به خانه‌شان مي‌آورند. 

25ارديبهشت1396 0

راهنماي فيلم 2016: يادداشت پويان عسگري درباره 31 فيلم مهم سال

باز هم پايان سالي ديگر و باز هم فهرست فيلم‌هاي ويژه، مهم و برگزيده سال. مروري بر يك سال سينمايي از طريق بررسي اجمالي فيلم‌ها و مشخص كردن جايگاه آنها در ميان فيلم‌هاي سال و دهه و احيانا تاريخ سينما. اين فهرست شخصي و البته قابل بازشناسي براي عموم هم به فيلم‌هاي مهم و جدي سال 2016 پرداخته و در آن خبري از فيلم‌هاي خنثي يا معمولي نيست. نگارنده در كنار فيلم‌هاي ويژه و ديدني سال 2016، جايي هم براي فيلم‌هايي كه بيش از حد ستايش شدند در نظر گرفته است. فيلم‌هايي كه جزو عناوين مهم سال هستند اما لزوما كيفيت «استتيك» درخور و قابل اعتنايي ندارند. به هر حال اين جمع‌بندي‌اي كوچك بر يك سال سينمايي پر از فيلم است كه در قالب «راهنماي فيلم 2016» به ارتكاب اين قلم خدمت شما عرضه مي‌شود.

23اسفند1395 8

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره فيلم‌هاي كنجكاوي برانگيز «سي و پنجمين» دوره جشنواره فيلم فجر

اگر يك هفته قبل از من مي‌پرسيديد فيلمي كه دوست داري در جشنواره ببيني كدامست جزو اولين جواب‌هايم «قاتل اهلي» مسعود كيميايي بود. حالا اما با اين همه نامه‌نگاري و اختلاف‌هاي داخلي بعيد مي‌دانم فيلم به جاي خوبي رسيده باشد اما در اينكه فيلم كيميايي را خواهم ديد شكي نيست. او هميشه توانايي شگفت‌زده‌كردن مخاطبانش را دارد. مثل ققنوس مي‌تواند هروقت دلش خواست از ميان خاكستر خودش متولد بشود. 

12بهمن1395 1

يادداشت پويان عسگري درباره دو شاهكار كلاسيك؛ «دستيار همه كاره او» هاوارد هاكس و «لارا» اوتو پرمينجر

«دستيار همه كاره او» فيلمي است كه از بيشترين ميزان شتاب و تحرك در پيشبرد داستانش استفاده شده و حرف بي‌ربطي نيست كه بگوييم كه سريع‌ترين فيلم تاريخ سينما از همين منظر است. هاكس در هر لحظه و ثانيه فيلم ايده و نكته‌ي بكري براي شوكه كردن تماشاگرش دارد و با اين كار اجازه‌ي راحت نفس كشيدن را از او سلب مي‌كند و او را در انتظار يك پيچ شگفت انگيز داستاني يا يك ري اكشن دلفريب از سوي بازيگران دوست داشتني‌اش نگه مي‌دارد

19دي1395 1

يادداشت پيتر بردشاو درباره ژاك ريوت (1928 - 2016) - استاد مسلم سينما

ژاك ريوت، در زيبايي‌شناسي دنياي واقعي به درجه استادي رسيده بود، ترسي از طولاني شدن فيلمهايش نداشت، مردم در آن‌ها راه مي‌رفتند، حرف مي‌زدند، وجود داشتند، اما همگي بر بال تصورات و بده بستان‌هايي سوار بودند كه هميشه فيلمهايش را به طرز چشمگيري از حيطه رئاليسم اجتماعي متمايز مي‌ساختند.او همچنين به تئاتر و حقه‌هاي نمايشي دلبستگي دائمي نشان مي‌داد. 

11بهمن1394 2

يادداشت كاوه اسماعيلي درباره «هشت نفرت انگيز» كوئنتين تارانتينو - لوس، متوهم و نااميدكننده

يكي از طرفداران جدي تارانتينو بعد از اينكه به زحمت خودش را به اولين نمايش هشت نفرت‌انگيز در لس‌آنجلس رسانده بود بعد از تماشاي فيلم و خارج شدن از سالن سينما در توييتر خود از قول مارسلوس والاسِ پالپ فيكشن نوشته بود " غرور فقط لطمه ميزنه. هيچ كمكي نميكنه."

16دي1394 5

پرفروش‌ترين فيلم تاريخ سينما در راه است/ هر آنچه مي‌خواهيد درباره «جنگ ستارگان: نيرو برمي‌خيزد» بدانيد

قصه (تا به اينجا): هنوز حتي يك سيناپس بي مزه رسمي هم از فيلم وجود ندارد. جزييات شخصيت ها اگرچه موثرترند ولي در مجموع همه چيزي كه ميدانيم اين است كه داستان به سي سال بعد از بازگشت جداي مربوط است، وقتي كه كهكشان دورِ دورهنوز روي صلح به خودش نديده. First Order از خاكستر امپراطوري متولد شده و شورشي ها به مقاومتX-wing  تبديل شده اند و جايي در ميان آن ها هم شواليه هاي مرموز رِن قرار دارند. 

02آذر1394 1

لئوناردو ديكاپريو از تجربه بازي در «از گور برگشته» الخاندرو گونزالز ايناريتو مي‌گويد

چطور اين نقش را پذيرفت: پس از اولين ديدار با ايناريتو به فيلم پيوستم. فيلمنامه را خوانده بودم و تا جايي كه مي‌دانم براي مدت طولاني پروژه ساخته شدن فيلم سرگردان بود. اما ايناريتو براي ساخت اين فيلمنامه بسيار مشتاق بود و مي‌خواست كه حتما اين قصه را تعريف كند. مي‌دانيد، اين فيلم يك فيلم انتقامي كاملا كلاسيك است: يافتن راه‌هاي نجات و همينطور رسيدن به درك عميق‌تري از هدف زندگي. همين‌ها بود كه مرا به قبول نقش ترغيب كرد.

01آذر1394 2

الخاندرو گونزالز ايناريتو، كارگردان اسكار برده از فيلم تازه‌اش، "از گور برگشته" و بازي درخشان لئوناردو ديكاپريو مي‌گويد

ايناريتو مي‌گويد از چيزي كه بازيگر مرد اصلي‌اش براي اين نقش در چنته داشته حيرت‌زده شده بود. "فكر مي‌كنم لئو كاري با اين نقش كرد كه هيچ‌گاه پيش از اين نديده بودم.. اين كاراكتر بسيار ساكتي است و همه چيز بسته به زبان بدن اوست. اين واقعا تاثيرگذار است. او به درجات احساسي بالايي بدون حتي گفتن يك كلمه مي‌رسد. فكر مي‌كنم اين چيز غيرمنتظره‌اي باشد." ايناريتو در حين توضيح از تدوين‌گرش مي‌خواهد تا يك صحنه ديگر را نشان‌مان دهد، جايي كه دي‌كاپريوي زخمي و فلج با چشماني آتشين از گور برمي‌خيزد. اين اجرايي بي‌نقص است، از آن‌‌هايي كه جوايز زيادي را در آينده خواهد ربود.

26آبان1394 1

كاميك كان 2015: گزارش پنل قله سرخ/ Crimson Peak (گيلرمو دل تورو)

با نزديك شدن به پايان گردهمايي دل تورو از كمپاني‌هاي لجندري و يونيورسال براي اينكه به او اجازه دادند تا فيلمي مثل قله سرخ را بسازد تشكر كرد: "بسيار بسيار خوشحالم كه مي‌توانم بگويم در جريان ساخت فيلمي براي بزرگسالان و به زمان انگليسي كاملا احساس رهايي داشتم و اميدوارم كه نهايت لذت را از آن ببريد، خودشه!"

11شهريور1394 1

يادداشت نويسنده 7فاز درباره شيار 143 (نرگس آبيار)

«شيار 143» داستان مادري است كه همه هستي‌اش را در نسبت با عاطفه‌ي رنجورش به فرزندي سربه‌هوا كه متوجه مهر او نيست، تعريف كرده. مادري رها شده در طبيعت سبع و خشن كه تشويش از دست دادن فرزند دارد و خواست در آغوش كشيدن او، ولي نصيب و قسمتش از حيات مي‌شود تكه استخواني آرام گرفته در تابوت. مهر عالم‌گير مادر براي پسري كه حواسش جاي ديگري است.

07شهريور1394 8

26 نكته درباره دختر گمشده/ Gone Girl از زبان ديويد فينچر - بخش دوم

فينچر ادامه مي‌دهد: "همين باعث مي‌شود كه نيك به نوعي صداقت در حرف‌هايش نزديك شود كه "اصلا تو چه مي خواهي؟" بن عصباني مي‌شود و مي‌گويد كه "بله، ما همديگر را دوست داريم اما ببين كه چه اتفاقي افتاده‌ست. ببين كه به كجا رسيديم." روزاموند هم جواب مي‌دهد كه "اين همان معناي ازدواج است." من اين ايده را نه دقيقا با چنين قرائتي، اما ساختار كلي آن را پذيرفتم و دانستم كه نوعي اقتدار در آن وجود دارد. كه  همه مسئله همين‌ست، همه مسئله درباره شناختن محدوديت‌هاست. درباره چيزهايي‌ست كه به سوي آن جذب مي‌شويد و جذابيت‌هايي‌ست كه براي شما زيان‌آورند. كاملا براي من روشن شد كه اين رابطه درباره چيست و چرا تبديل به چيزي به آن اندازه زهردار و دراماتيك شد كه شاهد آن بوديم."

10خرداد1394 1

فيلم جديد كوئنتين تارانتينو شبيه به كدام آثار بزرگ تاريخ سينما است؟ + اطلاعاتي تازه درباره «هشت نفرت‌انگيز»

هرچند ثابت شده كه كيو.تي، جان فورد را به خاطر مسائلي همچون بازي در اثر نژادپرستانه‌ي «تولد يك ملت» تحقير مي‌كند، در فيلم‌نامه‌ي «هشت نفرت‌انگيز» ارجاعات مشخص و واضحي به وسترن كلاسيك و شاخص او يعني «دليجان» با بازي جان وين وجود دارد. در اين راستا حتي يك ارتباط ثانويه هم قابل رديابي است؛ چراكه ستاره‌ي عبوس، كرت راسل از طريق بازي در نقش "جك برتن" به عنوان يك قهرمان ابله و سردمزاج در كالت كلاسيك جان كارپنتر يعني «دردسر بزرگ در چين كوچك» به عنوان مقلد جان وين شناخته مي‌شود. كرت يك بار ديگر هم حضور "برتن/وين"ـي‌اش را در اسلشر تند و تيز كيو.تي يعني «ضد مرگ» به صحنه آورده بود.

03ارديبهشت1394 1

يادداشت نويسنده 7فاز درباره بازي تقليد/ Imitation Game (مورتن تيلدام)

روايتِ بازي تقليد از زندگي الن تورينگ، يادآور يكي ديگر از مردان تاثيرگذارِ جنگ جهاني دوم است؛ پدر بمب اتم، رابرت اوپنهايمر. مردانِ نابغه‌اي كه مجبور شدند با عواقبِ نبوغشان (براي رسيدن به خيري والاتر به زعم خودشان) به دشوارترين شكل ممكن مواجه شوند. قهرماناني نه لزوما با فرجام‌هايي خوش.

17اسفند1393 2

عشاق فراري - بخش چهارم / Badlands ترنس ماليك

ايندي واير: اولين فيلم بلند ترنس ماليك، كه برداشتي است آزادانه از ماجراهاي جنايتكارانه واقعي قاتل زنجيره‌اي، چارلز استارك وثر و دوست دخترش كاريل آن فيوگيت، يكي از بي‌نظيرترين دستاورد‌هاي فيلمسازي آمريكايي محسوب مي‌شود، با دو اجراي بي‌همتا از مارتين شين و سيسي اسپيسك.

31تير1393 1

رصدخانه؛ بازيگران عصر ما - بخش اول

7فاز: شب اسكار 2011، بازيگر جواني كه نام خوش آهنگي داشت براي بازي رئاليستي و پرقدرتش در درام ساندنسي زمستان استخوان‌سوز (2010) نامزد دريافت بهترين بازيگر نقش اول زن بود. ميان هياهو و غوغاي آنهمه ستاره‌ي ريز و درشت حضور بي‌آلايش و راحتش را صاف و ساده با اين جمله آغاز كرد كه صرف بودن در چنين مراسمي برايش مغتنم است و قصد كرده بدونِ دلهره‌ي برد و باخت فقط از شب اسكار لذت ببرد.

17خرداد1393 5

ده زوج/ Couple برگزيده فيلم‌هاي 2013

7فاز: رابطه‌اي كه از فصل اول و سال 2012 شروع شده بود در فصل دوم و سال 2013 به بلوغ مي‌رسد. فصل اول معرفي ويل و مكنزي است. اينكه چه رابطه‌اي با هم داشته‌اند و چطور مكنزي به ويل خيانت كرده. در كار چقدر به هم اعتماد دارند و براي هم احترام قائلند و چطور هنوز آن عشق قديمي در دل‌شان هست و گاهي يكديگر را آزار مي‌دهند.

05خرداد1393 3

چيزهايي كه سينماي 2013 را با آن‌ها به خاطر مي‌آوريم

7فاز: تمامِ سيگار دود كردن‌هاي جاني فايو، آن رستورانِ بين‌ِ راهيِ آراسته، تصويرِ عبور اتومبيل‌ها در پنجره‌ي پشت سر لووين ديويس و در نهايت نماي دور شدنِ عصا به دستِ رولند ترنر در پمپِ بنزين كه بي‌درنگ من را به يادِ اورسن ولز در نشاني از شر انداخت.

04خرداد1393 2

يادداشت نويسنده گاردين بر فصل نهايي بركينگ بد

گاردين: وقتي براي بار دوم سريال را تماشا كردم، تيرگي روحي و اخلاقي آن برايم آشكار شد. گيليگان در مصاحبه‌هايش مصرانه مي‌گويد كه والتر مرد بدي‌ست و جسي هم او را خودشيطان خطاب مي‌كند. اما بيشترين تنش سريال در همين ابهام و ايهام داستان‌گويي آن نهفته است.

27ارديبهشت1393 49

نوشته ديويد تامسون درباره بركينگ بد و صنعت سريال سازي

نيو ريپابليك: واقعا جالب است كه بدانيم آيا خالق breaking bad وينس گيليگان و يا خالق sopranos ديويد چيس، از اول مي‌دانستند كه داستانشان به كجا پيش مي‌رود يا خير؟

20ارديبهشت1393 1

وينس گيليگان از بركينگ بد، صورت زخمي و سريال‌هاي مورد علاقه‌اش مي‌گويد

امپاير: والت از اون چيزي كه خيلي از ما ترس تبديل شدن بهش رو داريم هم شرورتره، اما در ضمن اونم همون روياهاي بچه مدرسه‌اي‌ها رو داره؛ كه آدم سرسختي بشه و اونم مثل هر كدوم از ما فيلم‌هاي گنگستري رو دوست داره.

21ارديبهشت1393 2

اولين نوشته ديويد تامسون درباره مرگ فيليپ سيمور هافمن

نيو ريپابليك: بازي او در كاپوتي، بي‌عيب، دلچسب، فرح‌بخش و ياس‌آور بود. اين بازي، عملكردي بود كه مي‌بايست اسكار را به دست مي‌آورد؛ چرا كه مانند رابرت دنيرو گاو خشمگين، خطرناك، و نقش‌آفريني‌اي كامل بود.

14ارديبهشت1393 1

ترين‌هاي هاليوود در سال 2013

ايندي‌واير: اينجا گردونه‌اي متنوع از لحظات سينمايي سال 2013 وجود دارد. لحظاتي كه همچنان در ذهنمان در حال جرينگ جرينگ صدا كردن هستند.

13ارديبهشت1393 1

نوشته ديويد تامسون بر كلاهبرداري آمريكايي

نيو ريپابليك: قلب فيلم بيل و آدامز هستند. بيل هرگز با ظاهري بدتر و يا  اينقدر بي‌تفاوت به خود، ديده نشده بود.سال به سال، او راحت‌تر و با تجربه‌تر مي‌شود. گريم و ظاهر بيل حتي از كوپر هم بدتر است، او تسليم پوچي و پيچيدگي‌هاي زندگي شخصيتي عاشق شده است.

06ارديبهشت1393 0

پوسترهاي برگزيده فيلم‌ها در سال 2013

امپاير: پوستر فوق‌العاده‌اي از كمپاني موندو براي فيلم جاذبه وجود دارد، اما پوستر پيش رو نسخه‌ي اصلي كمپين استوديوي فيلم مي‌باشد. در عين سادگي باشكوه و به طرز وصف ناپذيري ترسناك.

06ارديبهشت1393 0

ده فيلم ترسناك برگزيده سال 2013

7فاز: به طور كلي 2013 را نمي‌توان سال برجسته‌اي براي ژانر ترسناك در نظر گرفت. استوديوهاي هاليوود ترسناك‌هاي خيلي كمي توليد كردند.

31ارديبهشت1393 12

يادداشت نويسنده 7فاز بر سريال دخترها/ Girls - بخش اول

7فاز: مبارزي كه از صبح تا شب بايد براي دستيابي به عشق و امنيت بجنگد و هر لحظه در آستانه يك سرخوردگي تازه قرار گيرد.

31ارديبهشت1393 3

بررسي موسيقي 2013

بهتر است دفتر رسمي موسيقي سال 2013 را از بازگشت باشكوه و درخشان ديويد بووي افسانه‌اي با آلبوم روز بعد/The Next Day آغاز كنيم و با انتشار غافلگيركننده و ناگهاني آلبوم تازه‌ي بيانسه در روزهاي پاياني سال ببنديم.

24فروردين1393 1

آشتي با موسيقي پاپ

NPR: واقعيت اين است كه هيچ مرز مشخصي كه «ايندي» و «پاپ» را از هم جدا كند، وجود ندارد. موزيسين‌ها تمايل دارند كه آزادانه به كار يكديگر، فارغ از هر برچسبي كه به آن خورده باشد، اظهار علاقه نمايند.

24فروردين1393 0

اسپايك جونز از ساخت her و همكاري با اسكارلت جوهانسون مي‌گويد

ايندي‌واير: اسپايك جونز از كار با اسكارلت يوهانسون در her، آركد فاير و خرد در برابر شهود مي‌گويد.

15فروردين1393 2

فيلم‌هاي مهم 2013 از نگاه مجله نيويوركر

كلاه‌برداري آمريكايي تکريم سيال و رواني است از عشق به دورويي(مثل بازيگري)، عشق به موسيقي، رقص، خوش‌مشربي و در اصل خود سينما.

15فروردين1393 2
گفتگو با جونا هيل

15فروردين1393 1


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز