پرونده

عصر طلايي سريال‌هاي تلويزيوني

يادداشت كاوه اسماعيلي درباره فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

جان اسنو البته غير از تيك زدن با دنريس و پذيرفتن فرمانروايي و همخوابگي با او به آنسوي ديوار هم مي‌رود تا در يكي از هيجان‌انگيزترين جنگ‌هاي سريال شركت كند. عمليات جوخه انتحار اگرچه تركيبي از الگوهاي هاردهوم و نبرد حرامزاده‌هاست اما كيفيت اجراي آن در برخي لحظات عالي است.

08شهريور1396 13

يادداشت كاوه اسماعيلي درباره اپيزود پنجم فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

تيريون به صورت پنهاني با جيمي ملاقات مي‌كند تا او را براي وقفه‌اي در جنگ دنريس و سرسي كه به صلاح كل مملكت است ترغيب كند. زخم‌هاي قديمي سر باز مي‌كند و ياد پدر هم زنده مي‌شود!

25مرداد1396 4

گزيده نظرات منتقدان درباره اپيزود سوم فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

صحنه جان و دنريس براي اولين بار در مقابل هم به وضوح طولاني است، گرچه اين‌بار كمتر از حد قابل پيش‌بيني مي‌شود از آن ايراد گرفت. اجراي اميليا كلارك اين‌بار جزء اين اشكالات نيست اما به گونه‌اي كه كاراكترش ارائه شده كماكان او را مي‌بينيم كه در موارد عجيب و غريبي حساسيت نشان مي‌دهد و چيزهاي عجيبي مي‌گويد،

10مرداد1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره اپيزود اول فصل هفتم «بازي تاج و تخت»

در جنوب در مقر پادشاهي، سرسي و جيمي با ضعف‌هاي رابطه‌شان مواجه مي‌شوند، اما فرصتي براي اين مشكلات در حالي كه دشمن از همه سو محاصره‌شان كرده وجود ندارد. نقشه سرسي در طول جنگ كمك‌شان مي‌كند

27تير1396 2

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل پنجم سريال «خانه پوشالي»

اينترتينمنت ويكلي- جف جنسن: خطابه كوين اسپيسي در جلد بي‌باكي كميك و تاريك فرنك آندروود در لحظه‌اي كه فصل پنج آغاز مي‌شود هرگز بي‌رنگ و رو نمي‌شود. اينكه منظره رئيس‌جمهوري فاسد در ولع قدرت به هر وسيله شرارت‌باري – با تمسخر حقيقت، عدالت و آمريكا- ضروري مي‌نمايد واجد يك معناي دروني است.

06تير1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره زوج «آندروود» در «خانه پوشالي» و كلر آندروود در فصل پنجم سريال

نه «فرانسيس آندروود» بدون كلر، فرانسيس است و نه كلر بدون فرانسيس، «كلر آندروود». اين غريب‌ترين زوج برآمده از سينما و فرهنگ «سرگرمي سازي» آمريكايي در هزاره سوم، با هم در كنار يكديگر و بعنوان مكمل هم معني پيدا مي‌كنند. وقتي كه فرانسيس شهوت قدرت و شيطان درون كلر را بيدار مي‌كند و كلر هم در قالب «ليدي مكبث» همسرش، هوش و درايت و زيركي فرانسيس را به مرز پالايش و انفجار مي‌رساند. 

01تير1396 1

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره سريال «Feud/عداوت»

«عداوت» سريالي رواشناختي درباره رنج و عذاب شهرت است. شهرتي كه همان‌اندازه كه لذت‌بخش است مي‌تواند ترسناك و نابودكننده هم باشد. سوزان ساراندون در نقش بتي ديويس و جسيكا لنگ در نقش جوآن كرافورد بازي‌هاي درخشاني دارند بخصوص جسيكا لنگ كه مدت‌ها بود در فيلم‌هاي متوسط نقش‌آفريني‌هاي متوسط از خودش نشان مي‌داد. 

03خرداد1396 0

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل اول سريال «13 دليل براي اينكه» شبكه نتفليكس

سالون - ملاني مك‌فارلند: «13 دليل براي اينكه» داستاني درباره ماتم و حسرت بوده، اما رمز و راز محركه اصلي آن است. تمام مجموعه، اثري فريبنده است و آماده بلعيدن مخاطب؛ مراقب آن باشيد.

16ارديبهشت1396 0

يادداشت اميرحسين جلالي درباره سريال Elementary

پاك موندن مثل جلوگيري از چكه كردن يه شير آب كهنه اس واتسون. مدام بايد حواست بهش باشه و اين پيچشو سفت كني و اون مهره شو با دست نگه داري، يه كار حوصله سربر و طاقت فرسا. و نهايتا تنها چيزي كه به دست مي آري يه شير كهنه اس كه چكه نمي كنه.

05ارديبهشت1396 2

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل اول سريال «Big Little Lies/ دروغ‌هاي كوچك بزرگ»

تي وي لاين- ديو نمتز: وسوسه برانگيز است كه به خانه هاي چند ميليون دلاري و ماشين هاي لوكس كاراكترهاي «دروغ هاي كوچك بزرگ» نگاهي بياندازيم و از خودمان بپرسيم "اينها ديگر چه جور مشكلاتي دارند؟" اما همان طور كه يكي از همين كاراكترها ميگويد: "تو نميتواني يك دنياي بي نقص بسازي، هر اتفاقي هم كه بيافتد".

03ارديبهشت1396 0

يادداشت پويان عسگري درباره سريال «Big Little Lies/ دروغ‌هاي كوچك بزرگ»

عجب اثر دهشتناك و مريضي است اين «دروغ‌هاي كوچك بزرگ». محصول جديد شبكه اچ‌بي‌او كه هم مي‌توان آن را يك «ميني‌سريال» هفت قسمتي دانست و هم يك فيلم شش ساعته طولاني.

20فروردين1396 3

يادداشت صوفيا نصرالهي درباره 7 سريال پرطرفدار سال 2016

تابو (taboo)
خالق: چيپس هاردي، تام هاردي، استيون نايت
شبكه: بي.بي.سي و اف‌.ايكس
تام هاردي، بازيگر مشهور انگليسي كه دو سال پيش با فيلم «لاك» استيون نايت در معرض توجه منتقدان قرار گرفت حالا به جز بازي جزو نويسندگان سريال هم هست. ديگر نويسنده سريال يعني چيپس هاردي پدر تام است. سريالي كه رتبه 82 را ميان سريال‌هاي برتر تلويزيون دارد در حقيقت اقتباسي از داستاني است كه چيپس و تام، پدر و پسر نوشته‌اند.

16فروردين1396 4

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل اول سريال «مردم عليه او. جي. سيمپسون: داستان جنايي آمريكايي»

ايندي‌واير- بن تريورز: خالقين سريال با انتخاب گودينگ در نقش او.جي. اين كاراكتر را بدون ردي از قضاوت به تصوير كشيده‌اند، او يك ستاره در ستيزه و عميقا رنجور است. شالوده تمام سريال نيز بر همين تصميم بنا شده است. «مردم عليه او.جي. سيمپسون» درباره اين نيست كه بالاخره او.جي. را بي‌گناه يا مجرم بشناسيم. اين يك "مستند جنايي" نيست كه به سياق سريال‌هاي ديگر از شما بخواهد قاطعانه درباره مرد پشت ميله‌ها اظهارنظر كنيد.

12فروردين1396 1

گزيده نظرات منتقدان درباره سريال The Girlfriend Experience/ «تجربه دوست‌دختر»

ايندي واير- ليز شانون ميلر: بهترين چيز درباره «تجربه دوست دختر» اين است كه نمي‌توانيد از سريال تلويزيوني ديگري شبيه به آن نام ببريد. داستان صميمي و محزون كريستين (رايلي كيئو)، زني جوان كه زندگي تازه‌اي در جهان روابط تبادلي مي‌يابد، اساسا منحصر بفرد است و نتيجه اعتماد به تنها چند بازيكن اصلي كه فقط با تكيه بر خودشان دست به خلقق چيزي مي‌زنند. در كنار آن، مي‌بايست از خالقين سريال لوج كريگان و ايمي سيمتز نام برد كه تمام اپيزودها را با يكديگر نويسندگي كردند، چيزي كه البته بدون حضور استيون سودربرگ كه عامدانه محيطي را براي انجام اين كار براي آن‌ها بوجود آورد ممكن نبود. 

27دي1395 1

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل اول سريال «وست ورلد»

والچر- مت زولر سيتز: «وست ورلد» همان قدر كه بخش زيادي از وجود خود را مديون داستان‌هاي تخيلي پست مدرن است، به هر سريال درام ديگري كه پس از «سوپرانوها» ساخته شده  نيز وابستگي دارد، سريال يادآور محصولات زيادي در تاريخ تلويزيون است؛ از «غيرواقعي» و «زنداني» تا «جزيره فانتزي» و طنين انداز فيلم‌هاي همچون «بليد رانر»، «شهر تاريك» و «ترومن شو». 

11دي1395 0

گزيده نظرات منتقدان درباره اپيزود اول سريال «وست ورلد»

لس‌انجلس تايمز- مري مك‌‍نامارا: وقتي يك سريال HBO شكست مي‌خورد (وينيل، شانس، جان از سينسيناتي) محكم به زمين مي‌خورد اما وقتي با تماشاگر ارتباط برقرار مي‌كند، خب، سريال‌هايي مثل «بازي تاج و تخت»، «ويپ»، «اوليو كيتريج» فقط جوايز امي را درو نمي‌كنند بلكه ذات تلويزيون را تغيير مي‌دهند و اين فرم هنري را به سطحي مي‌رساند كه هيچ شبكه يا پلت‌فرم ديگري هرگز قادر به آن نبوده است. «وست ورلد» (دنياي غرب) سريال بعدي است كه بازي را در تلويزيون عوض مي‌كند. يك تابلوي بزرگ و چند لايه از اكشن و تحليل‌هاي غيرمنتظره كه توسط جاناتان نولان و ليزا جوي و گروه بازيگراني شامل آنتوني هاپكينز، جفري رايت، جيمز مارسدن، اد هريس، تندي نيوتون و ايون ريچل وود خلق شده است.

17مهر1395 4

هرآنچه از فصل ششم «بازي تاج و تخت» فهميديم

عهد دنريس با زنان قدرتمند در راس خاندان‌هاي گريجوي، تيرل و دورن او را آماده حركت بسوي وستروس كرد، اما اين چيزي بيشتر از يك حركت رو به جلو است. مادر اژدهايان همچنين ترسناك‌ترين ارتش تاريخ سريال را با خود مي‌آورد: سوپرسربازان آنساليد، مهاجمان دوتراكي، غارتگران آهنزاد، نيزه‌هاي دورن، ارتش بزرگ و دست‌نخورده ريچ و افراد ديگري هم از مناطق آزاد خليج اژدها.

13تير1395 8

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود دهم فصل ششم «بازي تاج و تخت»

سرسي اچ بي او مي تواند نماد همه آن چيزهايي باشد كه ذائقه مبتذل آمريكايي مي پسندد: زني فمينيست، دگرباش جنسي، سياستمدار و ضدمذهب و افراطي گري و تروريسم: يكي شبيه "بانو" هيلاري كلينتون. اينجا گروهي پابرهنه داريم كه با درايت رهبرمعنويشان توانستند دو خاندان بزرگ وستروس(لنيستر و تيرل) را طوري به زانو دربياورند كه ايگون فاتح و سه اژدهايش هم نتوانستند، اما اجازه دادند زيرگوش و پايشان و توسط عده اي محدود و در زماني كوتاه يكي از بزرگترين و پيچيده ترين بمب گذاري هاي تاريخ بشري اتفاق بيفتد. سرسي تاجگذاري مي كند و يكي هم نيست كه اعتراض كند.

07تير1395 174

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود نهم فصل ششم «بازي تاج و تخت»

جان دقيقا مثل يك روح شده است، به خصوص بعد از مرگ ريكون. او مثل يك روح مي جنگد و فرياد مي زند و به جلو مي تازد. اسنو حتي موهايش را نيز به سبك مردان استارك بسته است كه حالا همگي به روح بدل شده اند. شايد لحظه حقيقي زنده شدن جان اسنو جايي دراين اپيزود باشد و نه در اپيزود دوم: وقتي كه در زير سم ستوران و چكمه هاي سربازان خودي و غريبه براي بلعيدن زندگي تقلا مي كند و موفق مي شود و به يكباره غل و زنجير مرگ را از دست و بالش چون كرباس مي درد و پاره مي كند. جنگ درحال تمام شدن است كه شواليه هاي ويل سر مي رسند و دليل اهميت سواره نظام در جنگهاي قديم را يك بار ديگر به همه نشان مي دهند.

01تير1395 59

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود ششم فصل ششم «بازي تاج و تخت»

هودور تا كي مي تواند در برابر وايت ها مقاومت كند؟ جواب اين سوال را در آغاز اپيزود ششم مي بينيم، وقتي كه ميرا نااميدانه به برندوني چشم مي دوزد كه همچنان درگير ويروودهاست. كولاژي از مهمترين حوادث و نقاط اوج داستانمان را از دريچه چشم برن مي بينيم: مد كينگ فرمان تاريخي اش را صادر مي كند،(ايريس تارگرين آنقدر حمام نرفته بود و ريش و ناخنهايش را كوتاه نكرده بود و خودش را به شمشيرهاي تخت آهنين ماليده بود كه ظاهرش هم مثل قلب سياهش نفرت انگيز شده بود، مدكينگ سريال ولي شش تيغه است) ند در برج عيش به گلهاي رز زمستاني ليانا دست مي كشد و دستانش خونين مي شوند و اژدهايي غول پيكر برفراز كينگزلندينگ در پرواز است. آيا تمام اين تصاوير متعلق به گذشته اند؟ متعلق به آينده اند؟ آينده اي كه واقعا هست يا آينده اي كه برن مي خواهد بسازد؟؟ و بالاخره انتظار به سر مي رسد و بنجن استارك در قالب كلدهندز/ Coldhands ظاهر مي شود و برن و ميرا را ازدست وايت ها نجات مي دهد. در كتابها هنوز مطمئن نيستيم كه كلدهندز همان بنجن است، ولي در سريال اين اطمينان ديده مي شود و به نظر هم تصميم درستي مي آيد: حضور يك استارك قديمي داستان برن را جذاب تر مي كند، اينطور نيست؟

11خرداد1395 35

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود چهارم فصل ششم «بازي تاج و تخت»

در داش كالين دوباره ياد صحنه بي نظير پايان فصل اول مي افتيم: دني حالا مي تواند آرزويي كه با دروگو براي بازگشت به وستروس درسر مي پروراند را عملي كند و در راس ده هاهزار جنگجوي قهار دوتراكي و به همراه سه اژدهايش پا جاي پاي جدش ايگون فاتح بگذارد. اژدها و هرچه به آتش مرتبط است به دنياي شيطاني نزديك تر است تا جهان انساني، ابليس از جنيان است و جن از آتش است و در منابع اسلامي با تندترين تعابير از مجازات با آتش زنهار داده شده است. اما درعين حال شكوه تاريك اژدها و ملكه اژدها و دركل خاندان تارگرين ها عميقا وسوسه كننده است و صحنه پاياني اين اپيزود يكي ازبهترين نمونه هاي چنين شكوهي بود. 

28ارديبهشت1395 33

7 شخصيت خبيث «بازي تاج و تخت»/ از سرسي لنيستر تا رمزي بولتون

رمزي اسنو / بولتون
با رضايتِ روس بولتون، رمزي ملقب به نام خانواده پدري‌اش شد و رمزي بولتون خوانده شد. اما هرطوري حساب كنيم حرامزادگي بيشتر برازنده كسي‌ست كه اشتياقش به شكنجه و سلاخي و قتل عام هيچ كراني ندارد. رمزي بولتون تنها شخصيتِ بازي تاج و تخت است كه اگر هنوز در آراي مردمي رتبه نخست ليست نفرت‌انگيزها را كسب نكرده باشد، با توجه به زنده بودنش و روندي كه در پيش گرفته است، از شانس بسياري در احراز اين مقام برخوردار است. رمزي يك ساديستِ كامل است.

25ارديبهشت1395 4

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود دوم فصل ششم «بازي تاج و تخت»

بهترين صحنه: لحظه مواجهه بيلون گريجوي و برادرش يورون روي پل معلق پايك.
بهترين ديالوگ: تيريون به وريس مي گويد: «من اگر خواجه بودم بيست و چهارساعته مست مي كردم.»

13ارديبهشت1395 45

يادداشت نويسنده 7فاز بر اپيزود اول فصل ششم «بازي تاج و تخت»

بهترين صحنه: وقتي ثئون سانسا را درآغوش مي گيرد و نواي نوحه وار استاركها دوباره نواخته مي شود.
بهترين ديالوگ: وقتي تورن خودش را ازپشت در يك "شواليه" معرفي مي كند و "سر" داووس كنايه مي زند: «شنيدين بچه ها؟ ديگه اصلا جاي نگراني نيس.»

06ارديبهشت1395 38

يادداشت پويان عسگري درباره «بازي تاج و تخت» - بيا پرواز كنيم...

بي‌اغراق «بازي تاج و تخت» مهمترين محصول فرهنگ عامه آمريكايي در هزاره سوم است. با تاثيري فراگيرتر از شاهكار «بركينگ بد» و داستاني ازلي-ابدي‌تر و جهان‌شمول‌تر از «مدمن».سريالي كه مهيب‌ترين و عجيب‌ترين تصاوير تاريخ تلويزيون را به مخاطبش ارزاني داشته. جايي كه مرده‌ها زنده مي‌شوند، جادوگران طلسم مي‌كنند، اژدهايان و «وايت واكرها» انسان‌ها را تهديد و حمايت مي‌كنند، انسان‌ها به پرواز درمي‌آيند و هر آدمي رخ به رخ و خيره در مغاكش، خود بدل به هيولايي خطرناك‌تر از اژدهايان و «وايت واكرها» مي‌شود. 

04ارديبهشت1395 11

8 نكته درباره «بازي تاج و تخت» در آستانه پخش فصل ششم/ آنچه ديده‌ايم، آنچه منتظرش هستيم

اكنون سرسي در انتظار روز داوري است و جيمي، آگاه از هرزگي ذاتي خواهرش، درپي جبران مافات و فتح دوباره قله هاي شرف و وفاداري. آيا سازندگان سريال نيز مي توانند قدر اين واپسين فرصتهايشان براي نمايش رستگاري را بدانند و در دوفصل باقيمانده از سرجيمي لنيستر محبوب طرفداران كتاب / جيمي حقيقي اعاده حيثيت كنند؟

25فروردين1395 7

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل چهارم House of Cards/ خانه پوشالي

اسليت- كتي ولدمن: سياست نمي‌تواند خود را از فاسد كردن مفاهيمي مثل خانواده، همكاري و رفاقت باز دارد، بخصوص زماني كه متوجه آندروودها باشد. به اين ترتيب، فصل چهارم به ظاهر، تباهي رواني كاراكترهايش را در عين دسته‌بندي نقاطي از زندگي‌ آن‌ها كه دچار فروپاشي شده، بيش از پيش نمايان مي‌كند. 

17فروردين1395 1

گزيده نظرات منتقدان درباره فصل دوم «فارگو»

هاليوود ريپورتر- تيم گودمن: "فصل دوم "فارگو" با گيج‌كننده‌ترين و سپس مضحك‌ترين صحنه‌‌اي كه مي‌توانيد تصور كنيد آغاز مي‌شود و تنها چند لحظه بعد همه چيز خونين، خنده‌دار و فوق‌العاده عجيب مي‌شود. تازه اگر نخواهيم بشقاب پرنده را به حساب بياوريم.  

18آذر1394 0

چه كسي الهام‌بخش جرج آر آر مارتين خالق "بازي تاج و تخت" بوده است؟

 مارتين ضمن تاكيد بر اينكه "ارباب حلقه‌ها" منبع الهام مهمي در حرفه اوست مي‌گويد نويسنده كاميك بوك آمريكايي، استن لي براي رسيدن به يك سبك نوشتاري مشخص و متمايز بيش از تالكين بر رو تاثير گذاشته است.

03آذر1394 1

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش هفتم: استن اسميت در American Dad!/ پدر آمريكايي

سث مك‌فارلين، خالق سريال "فاميلي گاي" در روزهاي اوج پخش مجموعه پربيننده خود تصميم به خلق كامل‌ترين و غيرقابل‌پيش‌بيني‌ترين مخلوق كارتوني خود مي‌گيرد. استن اسميت اما با زبان خالق‌اش صحبت مي‌كند، كلمات او كلمات مك‌فارلين است و انگيزه‌ها و نقشه‌ها و طعنه‌هايش‌ هم. انتظار هرچيزي را از استن داشته باشيد تا اگر پس از تماشاي چندين فصل در ثانيه‌هاي پرحرارت يك اپيزود ديوانه‌وار و كاملا بي‌ربط متوجه عادات جنسي منزجركننده او شديد غافلگيرنشويد. 

06مهر1394 1

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش ششم: ناكي تامپسون در امپراطوري بوردواك/ Boardwalk Empire

استيو بوشمي با ايفاي نقش ناكي تامپسون مهمترين نقش‌آفريني دوران كاري‌اش را صورت مي‌دهد، بازي‌اي كه در سال 2011 يك جايزه گلدن گلوب را نيز برايش به همراه داشت. بوشمي توسط مارتين اسكورسيزي به ترنس وينتر توصيه شد. وينتر كه به گفته خودش جيمز گاندولفيني فقيد را نزديكترين بازيگر به ناكي جانسون واقعي مي‌ديده، به توصيه استاد گوش مي‌دهد و بوشمي را كه با او در جريان فيلمبرداري سوپرانوها آشنا شده بود مي‌پذيرد و مزد اعتماد خود را نيز از او دريافت مي‌كند.

01مهر1394 0

يادداشت نويسنده 7فاز درباره اهميت سريال‌سازي در سال‌هاي اخير و موفقيت چشمگير «بازي تاج و تخت» در امي 2015

نقطه عطف بعدي در دل اين «عصر طلايي» جايي بود كه به والتر وايت خبر دادند سرطان گرفته و وقت چنداني براي زندگي ندارد. جايي كه در مهمترين محصول هزاره سوم فرهنگ آمريكايي، در شاهكار «بركينگ بد»مستر وايت تصميم گرفت رداي «هايزنبرگ» بر تن كند و قلمرويش را از كلاس درس به آشپزخانه پخت «شيشه» تغيير دهد. به صحراهاي نيومكزيكو و ماشين وني كه برايش پول بسازد. داستان جذاب شكل‌گيري امپراطوري شخصي كه در تاريخ سينماي آمريكا قدمتي به درازاي «همشهري كين» و «غول» و «پدرخوانده» و «خون به پا مي‌شود» دارد، در دستان وينس گيليگان خالق سريال تبديل به فانتزي سياهي شد در اهميت آزاد كردن عقده‌هاي فرو خفته مردانه. 

31شهريور1394 15

يادداشت نويسنده 7فاز بر فصل دوم سريال True Detective/ كارآگاه حقيقي

شايد در ظاهر پيزولاتو روي همان خط موفقيت فصل اول گام برمي‌دارد، اما نه تنها اينجا نتوانسته ويژگي‌هاي مثبت آن را حفظ كند، بلكه مشكلات فصل قبل اينجا چندين برابر بزرگتر شده‌اند. يكي از مهمترين مشكلات فصل دوم شايد شيمي ستاره‌هايش باشد. نكته‌اي كه در جاهايي به خاطر خود بازيگران و در جاهايي به دليل خود روايت نتوانسته به كيفيت فصل يك دست پيدا كند. اين مسئله موجب شده است كه در اين فصل ايده‌ي محبوب پيزولاتو طي دو فصل يعني رفتن به سمت نوعي داستان پليسي/رفاقتي لطمه‌اي جدي بخورد. 

28شهريور1394 6

بو ويليمون خالق سريال از 9 نكته ناگفته درباره «خانه پوشالي/ House of Cards» پرده برمي‌دارد

كشتن آن سگ در اولين اپيزود فصل يك، حالا كه به گذشته نگاه مي‌كنم، به نوعي مايه غرور و افتخار است اما در همان لحظه زياد درباره آن فكر نكردم. نمي دانستم كه آيا قرار است به ميله برق‌گير فصل تبديل شود يا نه. فقط مي‌خواستم كه كوين اسپيسي ورودي جذاب داشته باشد. از آن در دولنگه عبور مي‌كند و درحالي كه لباس رسمي‌اش را بر تن كرده از پله‌ها پايين مي‌آيد. همچنين مي‌خواستم كه چيزي تاريك و غيرقابل‌انتظار خلق كنم. چيزي كه در ورژن بي‌بي‌سي سريال اتفاق نيافتاده باشد.

23شهريور1394 4

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش پنجم: شلدن كوپر در The Big Bang Theory

شلدن بعد از چند فصل و به آهستگيِ تمام وارد رابطه‌اي نيمه افلاطوني با ايمي فرا فالر مي‌شود كه در عتيقه‌بودن دست كمي از خودش ندارد و همين قدر درباره‌شان بدانيد كه يكي از بازي‌هايي كه با هم مي‌كنند بر اساس يك موقعيت Counterfactual (موقعيتي ذهني كه بر مبناي يك عبارت شرطي ساخته مي‌شود) است كه يك فرض مطرح شده و بر اساس آن يك سوال كلي پرسيده مي‌شود و اتفاقن بازي فوق‌العاده جذابي هم هست.

16شهريور1394 4

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش چهارم: دان دريپر در Mad Men

دان دريپر و بقيه آدم‌هاي مدمن از جايي به بعد به نظر حاصل تخيل كسي نيستند. با كمي دل دادن به سريال مي‌فهميد كه براي ما هوادارهاي سرسخت مدمن باور واقعي نبودن دان، پگي، بتي، جون، پيت و بقيه يكي از سخت‌ترين كارهاي دنيا است. موجوداتي زنده كه با سليقه شخصي خودشان و با انگيزه‌هاي رفتاري واقعي و منحصر بفرد خودشان رفتار مي‌كنند و بزرگ مي‌شوند. هركدام عادت‌هاي كثيف و بيمار و عجيب خودشان را دارند، ولي واقعي اند و نمي‌شود به اين راحتي‌ها فراموششان كرد.

02شهريور1394 1

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش سوم: راسل استرينگر بل در The Wire / شنود

آخرين صحنه‌ي حضور استرينگر در سريال نيز در حضور مك‌نالتي رقم مي‌خورد. پس از كشته شدن استرينگر توسط عمر در نمايي ضد نور، مك‌نالتي با چهره‌اي شكست‌خورده بالاي سر جنازه‌ي او مي‌نشيند و عمق احترام نسبت به دشمنش را با افسوس شديدي كه از كشته شدنش مي‌خورد بيان مي‌كند، اينكه چرا استرينگر زنده نماند تا بداند كه مك‌نالتي بالاخره گيرش انداخته.

23مرداد1394 1

30 شخصيت برگزيده سريال‌هاي شبكه تلويزيوني HBO - بخش ششم

(2011-) Game of Thrones/ تيريون لنيستر
درباره‌ كاراكتر: جن كوچولويي كه بيني‌اش يا در بين صفحات كتاب فرو رفته يا در دامن دختران دهقان و كارگر. خون لنيستري‌اي كه در رگ‌هاي تيريون (پيتر دينكليج) جريان دارد، به اخلاقيات او خيانت نمي‌كند. او براي چيزي كه درست باشد محكم مي‌ايستد، براي ضعيفان مي‌جنگد و بذله‌گويي‌اش را ارزاني اوقات مه‌آلود مستي مي‌كند.

12مرداد1394 2

نوشته ديويد تامسون درباره ستارگان تلويزيون: كلر دنس

كري متيسون در سريال "Homeland" يكي از مهم‌ترين شخصيت‌هاي اوايل قرن بيست و يكم است: او براي شرافت در جهاني كه از آن مردان است مي‌جنگد. او مي‌خواهد كه عاشق باشد ولي شغلي دارد كه بر بي‌اعتمادي بنيان نهاده شده، او خيلي جذاب است اما نه مانند ستاره‌هاي فيلم‌ها؛ او به وضوح باهوش است اما گاهي كارهاي احمقانه و خطرناكي انجام مي‌دهد

10مرداد1394 1

شخصيت‌هاي سريالي كه دوستشان داريم - بخش اول: تد موزبي در How I met your mother

اگر از مخاطبين سريال HIMYM بوده و تصادفاً دغدغه‌ي رابطه در دنياي امروز را هم داشته باشيد، شايد با من موافق باشيد كه اين‌روزها اغلب پسرها را از حيث رابطه با جنس مخالف، مي‌توان در يكي از سه دسته‌ي اصلي بارني استينسون‌ها (خوشگذران‌هايِ جذابِ لاقيد)، مارشال اريكسن‌ها (پسرهاي خانواده، آدم‌هاي ازدواج، مهربان‌هاي خوش‌شانس) و در نهايت، تد موزبي‌ها تقسيم كرد.

05مرداد1394 7

يادداشت نويسنده 7فاز درباره سريال «بيگ بنگ تئوري»

خلاصه‌ي كلام اينكه جمع گيك‌ها بدجوري جور است و به دايره‌ي علايق مردهاي داستان اضافه كنيد علاقه‌ي ديوانه‌وار به كاميك بوك و فرهنگ عامه‌ي آمريكايي/غربي از جمله جنگ‌هاي ستاره‌اي، مجموعه‌ي پيشتازان فضا، ارباب حلقه‌ها، بازي‌هاي كنسولي و... . همين نحوه‌ي پرداختِ وفادارانه، اريجينال و با جزئيات  و استقبال بالاست كه پخش بيگ بنگ تئوري را تا هشت فصل كشانده و قرارداد چند فصل آتي آن هم بسته شده. اين توجه‌ به جنبه‌ي علمي ماجرا به حدي‌ است كه در كنار حضور بزرگاني مثل استن لي (از بزرگان دنياي كاميك استريپ و خالق شخصيت‌هاي مثل هالك، اسپايدرمن و...) و جيمز ارل جونز (صداپيشه‌ي معروف شخصيتِ دارث ويدر در جنگ‌هاي ستاره‌اي) شاهد حضور استفن هاكينگ (از معدود دانشمنداني كه شلدن تأييدشان مي‌كند!) در يكي از اپيزودهاي سريال هستيم.

01مرداد1394 12

شخصيت مورد علاقه شما در «بازي تاج و تخت» كيست؟ پاسخ مخاطبان 7فاز: جان اسنو

جان اسنو: قهرمان بي چون و چراي اين فصل كه بي‌ترديد شايسته جايگاه اول اين نظرسنجي بود. بعد از گذشت يك ماه از پخش آخرين قسمت هنوز همه درباره سرنوشت او صحبت مي‌كنند. مشاهده كيت هرينگتون در ويمبلدون با مدل مو و ريش جان اسنو خيلي‌ها را به ادامه حيات او در فصل بعدي اميدوار نگاه داشته. بلوغ او در طول سريال از حرامزاده ند استارك بودن تا دلاوري او در نبرد هاردهوم و بالاخره مرگ تراژيك او كه شوك بزرگ اين فصل بود و باعث شد جان اسنو خودش را از رقابت با تيريون جدا كند و با اختلاف، حدود يك سوم آرا تماشاگران را كسب كند.

30تير1394 19

30 شخصيت برگزيده سريال‌هاي شبكه تلويزيوني HBO - بخش پنجم

(2011-) Game of Thrones/ دنريس تارگريان
درباره‌ كاراكتر: دنريس طوفان زاد از خاندان تارگريان (اميليا كلارك)، وارث راستين تاج و تخت آهنين و دختر پادشاه ديوانه، ايريسِ درگذشته، است. كاليسي با گيسوان نقره فامش و با آن مشي اژدها وار‌ و فتوحات‌اش بر شمشيرها و قلب‌هاي مردمي كه به آنها مي‌رسد، لحظه به لحظه در حال قوي‌تر شدن است.
بهترين لحظه: وارد مذاكره شدن با تاجر برده‌اي كه بارها با زبان والرياني به او توهين كرده، غافل از اينكه والريان زبان مادري دنريس است. كاليسي پيشنهاد مي دهد كه برترين اژدهايش را در ازاي كل لشكر تاجر معامله كند. تاجر به خيال اينكه زرنگي كرده است، پيشنهاد را مي‌پذيرد. در آخرين لحظه كاليسي به آخرين كلام تحقيرآميز او با زبان والرياني پاسخ مي‌دهد و به اژدهايش دستور مي‌دهد كه او را به آتش بكشد.
نقل قول كليدي: "فنا ناپذيران! اربابان را به قتل برسانيد، سربازان را به قتل برسانيد، هر مردي را كه شلاق به دست دارد به قتل برسانيد، اما به هيچ كودكي آسيب نرسانيد. زنجيرها را از هر برده‌اي كه مي‌بينيد باز كنيد!"

12تير1394 1

يادداشت نويسنده گاردين بر فصل پنجم «بازي تاج و تخت» / آيا اين فصل بيش از حد بي‌رحمانه بود؟

از زنده‌سوزي تا تجاوز زناشويي، پيچ‌هاي داستاني زيادي را در فصل پنجم شاهد بوديم. آيا بازي تاج و تخت بيشتر از پيش به سمت هارور تمايل پيدا كرده است؟
اين فصل، فصل آساني نبود و نه فقط بابت مجموعه‌اي از دلايل آشكار. با رسيدن به اپيزود نهايي فصل پنجم بازي تاج و تخت و ركوردشكني تماشاگران (8.11 ميليون نفر)، همه ما دچار نوعي سردرگمي شده‌ايم، آيا اين سريال يك آزمون تاريك و جدي درباره هزينه‌هاي جنگ است يا يك سرگرمي مخوف كه بر گره‌هاي غافلگيركننده و مرگ‌هاي ظالمانه تكيه كرده؟

09تير1394 11

7 رابطه عاشقانه بيادماندني «بازي تاج و تخت»

لرد كوماندر جوان يادش مانده بود تاوانِ اين بلوغ كاريزماتيك و گيرا را، دختري وحشي از آن سوي ديوار‌ها داده است؟ دختري كه به عنوان بهترين كمان‌گير وحشي‌ها در برابر مرد جوان، تيرهايش يك به يك خطا رفتند تا سرانجام‌ِ عاشق و معشوق بكشد به بالاي ديوار. ايگريتِ خشمگين كمان را تا ته كشيد. جان اسنو، ما و خودش به‌خوبي مي‌دانستيم اين بار اگر بزند ديگر هرگز خطا نمي‌زند. اما اگر بزند و اين اگر آنقدر طولاني شد كه تيري از چله اولي، پسربچه جواني به انتقام مادر و پدرش (يا شايد نجات مرد جواني كه آن شب بسيار دليرانه جنگيده بود) سينه دختر را شكافت و ايگريت بر فراز ديوار فرو افتاد. همان‎جايي كه جان اسنو در گريز از همه نقطه ضعف‌ها و زخم‌هاي كهنه‌اش به آن پناه برده بود، در آغوش مرد جوان تا هم او و هم ديوار را از قيد و بندهاي كهنه آبا و اجدادي رها كند.

03تير1394 28

كيت هرينگتون در گفتگو با اينترتينمنت ويكلي از مرگ جان اسنو و آخرين حضورش در «بازي تاج و تخت» مي‌‌گويد


دن وايس مي‌گويد كه مرگ جان اسنو قطعي است. اما جرج آر.آر مارتين امكان زنده ماندن اين كاراكتر در كتاب‌ها را رد نكرده است. پس از آن هم ليست قرارداد بازيگران حاضر در فصل 6 منتشر شد و نام تو هم در ليست بود، حتي به عنوان گزينه احتمالي براي فصل 7. بگذار از خودت بپرسم: آيا جان واقعا مرده است؟
اين چيزي است كه من متوجه شدم. طي گفتگويي كه با دن و ديويد داشتم و با توجه به پياده‌روي توني سوپرانوواري كه داشتيم (كه بازيگر را متوجه پايان كارش در سريال مي‌كند)، آن‌ها به من گفتند كه همه چيز تمام شده و من بايد بروم. نمي‌دانم داستان ليست قرارداد و دستمزد از كجا پيدايش شد. اما نكات مبهم زيادي داشت. كاملا صادقانه بگويم، من هيچگاه از اتفاقات آينده سريال خبر نداشتم، به جز اين يك مورد. ما نشستيم و آن‌‌‌ها از پايان كار با من صحبت كردند. اگر هر اتفاق ديگري در آينده بيافتد من چيزي از آن نمي‌دانم. تنها ديويد و دن و جرج از آن باخبرند. اما مرگ من به من اطلاع‌ داده شده و من مرده‌ام. فصل بعد بازنخواهم گشت و اين همه چيزي است كه مي‌توانم بگويم، واقعا.

01تير1394 15

آيا مرگ جان اسنو واقعي است؟ / جرج آر.آر مارتين به همراه خالقين «بازي تاج و تخت» از مرگ جان اسنو مي‌گويند

يكي از تئوري‌هاي قديمي درميان هواداران اين است كه شايد اسنو تنها لحظاتي قبل از مرگ به درون جسم گرگ اسرارآميزش، گوست نقل مكان كرده باشد {اين اتفاق از جان اسنو يك "وارگ" خواهد ساخت، درست شبيه به برادر كوچكش برندون استارك. وارگ‌ها توانايي نفوذ به كالبد حيوانات را دارند. م} و روح خود را در دنياي فيزيكي علي‌رغم نابودي تن‌اش نجات داده باشد.

30خرداد1394 53

لينا هدي بازيگر نقش سرسي لنيستر از «راهپيمايي شرم» در اپيزود آخر فصل پنجم «بازي تاج و تخت» مي‌گويد

آينده سرسي حالا بيشتر شبيه به يك راز است، سازندگان سريال به پايان متريال موجود در كتاب‌هاي چاپ‌شده مارتين رسيدند. هدي مي‌گويد كه هيچ نظري درباره روزهاي آينده سرسي ندارد اما پيشنهادي هم مي‌دهد: "فكر كنم پيش از آنكه به كلي كارش تمام شود نقشه قتل چند نفر را در ذهن خود مرور كند."

28خرداد1394 9

7 لحظه برگزيده مدمن/ Mad Men به انتخاب متيو وينر خالق سريال

تهيه كننده و خالق مدمن، متيو وينر، نيروي هدايت كننده و اصلي اين سريال طولاني شبكه AMC است. بعد از هشت سال، پانزده امي، و چهار گلدن گلوب، اين سريال محبوب منتقدان دور پيروزي‌اش را با شروع نيمه آخر فصل پاياني آغاز كرده است. امپاير به عنوان خداحافظي درباره هفت لحظه كليدي سريال پاي صحبت با وينر نشست. اگر كاملا به روز نيستيد سراغ جاي ديگري برويد ولي اگر مد من را تا آخرين قسمت نيمه اول فصل هفت دنبال كرده‌ايد آماده باشيد كه قرار است درباره دان دريپر و رفقايش بيشتر بدانيد.

08خرداد1394 2

نوشته ديويد تامسون درباره ستارگان تلويزيون: برايان كرانستون

نمي‌توان باور كرد كه فيلمي اين شهامت و جديت را داشته باشد كه بتواند شخصيتي چون والتر وايت را به وجود آورد. سريال تلويزيوني بلند مدت شيوه‌اي از روايت است كه دنياي فيلم را استعلا بخشيده همان كاري كه زماني ادبيات با نقاشي‌هاي غار كرده بود. و والتر دو تا از مركزي‌ترين سوال‌هايمان را پاسخ داده است: براي نجات يافتن چه كاري انجام خواهيم داد؟ و پس از نجات چه چيز باقي خواهد ماند؟

26ارديبهشت1394 4

جهان «بركينگ بد» از نگاه يك روان‌شناس

در دل دادوستد مواد، او احترام، كشمكش، مال و منال، قدرت، اعتبار، تائيدي بر ذكاوت و زرنگي‌اش، تمايل جنسي، ماجراجويي و اراده‌ي زندگي را با هم به دست مي‌آورد. به عوض، او احترام خود، احترام همسرش، امنيت و آبروي خانواده‌اش، درستي و اخلاقيات را از دست داد. خلاصه، تستسترون پيروز مي‌شود!

24ارديبهشت1394 2

آينده فرانك آندروود چه خواهد بود و سوالات ديگري درباره فصل سوم سريال خانه پوشالي

اين ايده كه كلر به شوهرش براي رسيدن به آنچه در سر دارد زمان مي‌دهد و پس از آن خواسته خودش را مطالبه مي‌كند يك كنايه عامدانه به ماجراي كلينتون‌ها است. كلر در اين‌جا مشابه با رفتاري كه هيلاري كلينتون پيش از اين در قبال همسرش داشته تبديل به زني مي‌شود كه قصد سبقت جستن بر شوهر خود را دارد. تجربه تماشاي پارگي و از هم گسيختگي رابطه اين دو بسيار ناخوشايند بود!

05ارديبهشت1394 9

شباهت‌هاي رفتار كاخ سفيد در پرونده هسته‌اي ايران با سريال‌هاي پرطرفدار عامه‌پسند؛ 24، خانه پوشالي و هوملند

آندروود به دنبال راه نجاتي براي خودش است و به همين دليل قصد دارد طرحي پرهزينه را با عنوان «اشتغال براي آمريكا» به كنگره ببرد. اين طرح باعث مي‌شود كه در اتفاقي نادر، سران حزب دموكرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و عليه طرح رئيس‌جمهور ايستادگي كنند. اين همان اتفاقي است كه روز دوشنبه و سه‌شنبه و در جريان نشست «جان كري» در مجلس نمايندگان و سنا رخ داده است. سناتورهاي دموكرات و جمهوري‌خواه با هم متحد شده و مي‌كوشند طرحي را تصويب كنند كه ممكن است چيزي از تفاهمي كه ايران و آمريكا بر سر آن به توافق رسيده‌اند باقي نگذارد.

28فروردين1394 3

16 نكته درباره فصل سوم سريال House of Cards/ خانه پوشالي: آيا كلر آندروود قرباني بعدي خواهد بود؟

16. فصل سوم شايد آخرين فصل "خانه پوشالي" نباشد.
خبري خوب براي هواداران سرسخت سريال. برخلاف سريال بريتانيايي، شايد نسخه آمريكايي "خانه پوشالي" بيشتر از سه فصل ادامه پيدا كند. ريك كليولند، دستيار تهيه‌كننده در مصاحبه اخير خود گفته است مادامي كه اسپيسي و رايت (در نقش فرانك و كلر آندروود) موافق بازي در اين نقش هستند، نت‌فليكس هم به ساخت سريال ادامه خواهد داد.

10اسفند1393 1

يادداشت نويسنده 7فاز درباره شخصيت‌هاي سريال Breaking Bad/ بركينگ بد

يكي از تكان‌دهنده‌ترين صحنه‌هاي فيلم صحنه‌اي است كه والت، مدت‌ها پس از تغيير هويت به خانه‌اش برمي‌گردد تا براي كشتن ليديا، رايسين را بردارد و ما مي‌بينيم جوانان و اسكيت‌سواراني را كه در استخر و محوطه‌ي خانه‌اش دارند بازي مي‌كنند. در همين لحظات است كه مي‌بيند روي ديوار خانه‌اش نوشته‌اند «هايزنبرگ».

09اسفند1393 3

30 شخصيت برگزيده سريال‌هاي شبكه تلويزيوني HBO - بخش سوم

True Detective/ راست كوهل
درباره‌ كاراكتر: كارگاه راست كوهل (متيو مك‌كاناهي) ممكن است مقداري ميل به بدبيني‌اش زياد باشد اما او مرد محكمي است. هوشياري كوركننده‌اش، شما را بر آن مي‌دارد كه براي عبرت گرفتن از سويه‌ي تاريك انسانيت هميشه به عقب بازگرديد.
بهترين لحظه: راست در طول دل دل‌هاي شروع اپيزود سوم درباره قتلي به دليل تعصبات مذهبي، چهره‌اي كاملا بي‌تفاوت از خود نشان مي‌دهد. ديد او نسبت به جهان كاملا به پوچي گراييده است.
نقل قول كليدي: شايد كار افتخارآميزي كه گونه‌ي ما مي‌تونه انجام بده اينه كه برنامه‌ريزي رو انكار كنه، بازتوليد رو متوقف كنه، دست در دست ديگري به سوي انقراض حركت كنه ، آخرين نصفه شب.. برادران و خواهران از عمل غيرعادلانه دست بكشيد.

26آذر1393 0

گفتگو با برد ديوكس، درباره كتابش بازتاب‌ها: تاريخچه شفاهي تويين پيكس/ سفر شگفت‌انگيز

مي‌دانيد كه اين جاناتان سنگر بود كه در سال 1976 لينچ را به مل بروكس معرفي كرد؟ همين آشنايي به فيلم مرد فيل‌نما ختم شد. سنگر اپيزود 26 تويين پيكس را هم كارگرداني كرده. داستان او با ديويد جذاب و پر پيچ وخم است، اما جايش در اين كتاب نبود. ماجراي مشابهي هم درباره كرانتز هست. كرانتز بود كه لينچ را قانع كرد به دنياي تلويزيون قدم بگذارد، و به من گفت در اوايل توليد تويين پيكس هم (بدون ذكر در تيتراژ) به عنوان تهيه كننده حضور داشته. كرانتز مدير برنامه بازيگران تلويزيوني بود، اما خيلي از بازيگران تحت قراردادش راهي به اين سريال نيافتند. در ميانه كار از طرحي صحبت مي شد براي ساخت يك فيلم سينمايي از تويين پيكس كه پس از پايان فصل دوم و پيش از فصل سوم بر پرده اكران شود. قرار بود در اين فيلم آدري هورن (با بازي شريلين فن) سر از هاليوود درآورد، و در يك معماي جنايي پيچيده گير بيافتد. ديويد واقعا دلش مي‌خواست اين فيلم را بسازد. همه مي‌دانيم اين همان ايده‌اي است كه بعدها به مالهالند درايو تبديل شد، و كرانتز هم تهيه كننده آن بود.

22آذر1393 0

پنج لحظه‌ي برگزيده موسيقاييِ بركينگ بد

هايزنبرگِ پنهان شده، در مكالمه‌اي تلفني با پسرش جونيور از او مي‌شنود كه چرا نمي‌ري بميري؟. مسئله‌ بغرنج است. او گوشي را مي‌گذارد فقط براي اين‌كه دوباره برش دارد و با اداره‌ي مبارزه با مواد مخدر تماس بگيرد و ما را متقاعد كند كه بالأخره نصيحتِ سال گودمن را پذيرفته و تصميم گرفته خودش را تسليم كند. بعد از اين است كه او گرچن و اليون شوارتز، همكاران سابقش در شركتِ گري متر را در تلويزيون و در برنامه‌ي شوي چارلي رز مي‌بيند.

30آذر1393 5

توضيحات ترنس وينتر درباره فصل نهايي بوردواك امپاير/ امپراطوري بوردواك

وينتر با توجه به ميزان بالاي كشت و كشتار بين شخصيت‌هاي اصلي مي‌گويد: درسي كه از سريال مي‌توان گرفت، بيشتر از جنايت تقاص پس نمي‌دهد، پيش‌بينيِ حقيقتِ زندگي‌اي چنين فرورفته در خشونت است. او مي‌گويد: از لحاظ تاريخي، اين آدم‌ها يا مُردن يا اينكه سر از زندان درآوردن. به ندرت از اين آدم‌ها كسي پيدا مي‌شه كه بدونه چه زماني خودش رو بكشه كنار.

08آذر1393 3

نوشته ديويد تامسون درباره ستارگان تلويزيون: جون هم - Mad Men

7فاز: جون هم در نقش دريپر شبيه به يك مدل خونسرد است، يك مرد تبليغاتي، و نه فقط يك مرد تبليغاتي و اين سرچشمه‌ي ديوانگي اوست. اما اين مجموعه هيچ وقت كاملا آن حد از حس ويراني را به دست نياورد، و اين حس به وجود مي‌آيد كه جون هم به عنوان يك بازيگر زيادي متواضع و معمولي است كه بتواند آن حد از فروپاشي را از درون شخصيت بيرون بكشد يا آن را طلب كند.

19شهريور1393 1

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز