7فاز

درباره 7فاز

سال‌ها است که تظاهر به نخبه‌گرایی و سنگ مفاهیم فرهنگ والا را به سینه زدن، در فرهنگ ما جا افتاده و نهادینه شده است. از طرف دیگر، دیر زمانی نیست که افرادی اعتبار خود را از لگدمال کردن فرهنگ روشنفکری و بر تن کردن جامه‌ی فرهنگ پست به دست آورده‌اند. کسی به هالیوود فحش می‌دهد و جریان اصلی سینمای آمریکا را به سُخره می‌گیرد و طوطی‌وار، فقط و تنها فقط سینمای هنری اروپا را سینما می‌داند. و شخصی دیگر؛ تازه نفس و از در تو نیامده، تفکر قالبی دیگری را ترویج می‌کند و به آن پایبند است؛ در دفاع از کیم کارداشیان و در مذمت میکل‌آنجلو آنتونیونی!
تفکرات قالبی آدم‌ها را راحت‌طلب و غرغرو بار می‌آورد. به سرعت محصولات را بر اساس انگاره‌ها/خرافه‌های ذهنی‌شان دسته‌بندی می‌کنند و توضیح چندانی هم در دفاع یا رد اثر مورد نظرشان ندارند که بدهند. خیلی ساده؛ سلیقه و تشخیصی شکل نگرفته که پی آمدش اسلوب نقد و توضیحی در کار باشد. دوستان در دو سر طیف در کمال حیرت به خود اجازه می‌دهند تا درباره‌ی هر چیزی با صدای بلند و به صراحت اظهار نظر کنند؛ که مثلن هاوارد هاکس مزخرف است و ژاک تاتی حوصله سربر. وینسنت مینه لی و برایان دپالما درک درستی از داستان‌گویی ندارند و اریک رومر و روبر برسون زیادی خسته‌کننده هستند. این یکی سریال بیش از حد سانتی‌مانتال است و آن یکی سریال پایانش زیادی خوش. برونو مارس و ریحانا به دلیل پاپیولار بودن، خَز هستند و عوامانه و دوزاری و در خدمت سرمایه‌داری!
 روزگاری در دهه‌ی 60 شمسی محدودیت و انحصار، فضیلت نام داشت و جز عده‌ای معدود، بقیه حق و فرصت ابراز بیان نداشتند. و امروز به بهانه‌ی دنیای آزاد، هر کسی این امکان را پیدا کرده که آدم مهمی به نظر برسد. اما صرف ابراز عقیده – ولو شجاعانه و خلاف جهت آب – کسی را مهم و محق جلوه نمی‌دهد. حداقل کمی پشتوانه‌ی نظری و ذوق و سلیقه لازم است تا بشود درباره‌ی یک موضوع شروع به صحبت کرد. و البته ذکر این نکته که قرار نیست چرخ را ما اختراع کنیم؛ فقط کافی است که به حرکت آن خوب نگاه کنیم.
7فاز فارغ از دسته‌بندی‌های به اشتباه مرسوم شده، به دنبال آن است نگاهی واقعی به فرهنگ عامه داشته باشد. فرهنگی که بررسی و مطالعه‌اش در روزگار بِکِش بِکِشی که روشنفکرنماها و سلبریتی‌بازها به راه انداخته‌اند، بیش از گذشته ضروری می‌نماید. و هر محصولی که وارد فرهنگ عامه شود و بحث‌هایی پیرامونش به وجود آید مورد بررسی ما قرار می‌گیرد؛ می‌خواهد سوپر‌روشنفکرانه و ایندی (مستقل) باشد یا زیادی عوامانه و جریان اصلی. هدف ما از این بررسی‌ها نه به عرش و فرش رساندن است و نه اوج و ذلت رقم زدن؛ بلکه این فرصتی است تا با مغفول‌مانده‌ها بیشتر آشنا شویم و ادراک بهتر و کامل‌تری نسبت به شناخته‌شده‌ها پیدا کنیم.
 

 

هیات تحریریه

سردبیر: پویان عسگری

احسان میرحسینی
کاوه اسماعیلی
امید غیایی
امیرحسین جلالی
احسان سالم
ویسنا فولادی
صوفیا نصرالهی
امین نور
هومان فرزاد یگانه
ندا میری
صالح کرما
زرتشت کاشفیان
ندا قطرویی
وحید جلالی
مونا باغی
فربد رهنما

خبر : پرستو عسگری

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز